Jaké zásady stolování musí dodržovat královská rodina

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
Kralovska rodina na balkone

Zdroj: Shutterstock

Málokdo dodržuje zásady správného stolování každý den u všech jídel. Jinak na tom ale jsou členové britské královské rodiny. Ačkoliv je lákavé pyšnit se titulem král nebo královna, povinnosti a chování spjaté s touto rolí už tak příjemné nejsou.

Jídelní etiketa rozhodně není jednoduchá a snad každému z nás se při pohledu na stůl, kde se nachází několik druhů a velikostí příborů, vybaví slavná scéna z romantického filmu Pretty Woman, kde Julii Roberts vyklouzne z talíře delikatesa v podobě šneka.

Striktní pravidla bez výjimek

Stolování je takový malý obřad, a pokud se náhodou dostanete do situace, kdy budete stolovat s královnou, rozhodně byste si měli nastudovat pravidla.

Členové královské rodiny mají zakázáno své jídlo s někým sdílet. Prostor není ponechán ani přílišné kreativitě.

K narozeninám dostávají urození jedinci vždy stejný dort a britská královna snídá většinou to stejné. Kukuřičné lupínky s mlékem, nebo míchaná vajíčka a silný černý čaj.

Některé pochutiny jsou zakázané

V jejich jídelníčku nenajdete mořské plody, které skrývají potenciální riziko otravy, a ingredience jako česnek nebo cibule také nejsou zcela vhodné. Členové královské rodiny se totiž často potkávají s jinými lidmi a vyhýbají se potravinám, které by mohly zapříčinit nepříjemný odér z úst.

Zasedací pořádek při oficiálních hostinách je předem pevně stanovený, a to podle společenského postavení, ale v úvahu se bere i věk nebo jazyk, kterým hosté hovoří.

I téma konverzace je dané dopředu. Královna nejprve mluví s tím, kdo sedí po její pravici, a u druhého chodu se obrátí na přísedícího po levici.

Při večeři neotálejte

Pokud někdo z přítomných potřebuje od stolu odejít, měl by na talíři zkřížit příbor, aby mu obsluha mezitím talíř neodnesla.

Při večeři s královnou byste rozhodně neměli zahálet, protože v momentě, kdy královna sní poslední sousto, znamená to, že dojedli také všichni ostatní. Ovšem pozor, odejít od stolu můžete až poté, co odejde královna. Pokud chce královna večeři ukončit dříve, signálem je její kabelka, kterou položí na stůl.

K večeři na stole neuvidíte brambory, rýži nebo těstoviny. Všichni členové královské rodiny mají také specifický způsob, jak používají ubrousek a jak drží šálek s čajem.

Pravidlům v královských rodinách nepodléhá jen stolování, ale celý život. Být jejím členem není vůbec jednoduché, protože pohádkový život s sebou nese také spoustu zákazů.

Zdroj: delish.com, individualita.com
Autor: Karolína Ondrušková

Související články