Vynechání cukru udělá s tělem divy. Ovlivní spánek i mozek

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
Co se stane s vasim telem cukr

Zdroj: Shutterstock

Ach ten cukr. To je věčné téma. Mnozí by dokonce řekli, že si bez něho svůj život vůbec neumí představit. Nejde ale jen o sladké dobroty, kterých se neumíme vzdát. Cukr totiž přijímáme jako součást hotových potravin nebo potravin, kde se cukr objevuje přirozeně – například ovoce.

Dalo by se říci, že si svůj život často (ne)vědomě oslazujeme, a to i v případě, kdy se z jakýchkoli důvodů (nejčastěji při snaze zhubnout) cukru vyhýbáme obloukem. Co by se stalo, kdybychom přestali cukr přijímat úplně?

Ach ten přidaný cukr

Možná největší problém představuje přidaný cukr. Ten je totiž označován za nejhorší složku v moderní stravě.

Nejenže nám dodává prázdné kalorie bez jakýchkoli živin, ale zároveň může být spouštěčem nejednoho zdravotního problému.

Mezi hlavní zdroje přidaného cukru patří cukrovinky, koláče, sušenky, zpracované ovocné nápoje a samozřejmě také alkohol.

Co se stane, když přestanete jíst cukr?

Nyní se dostáváme k tomu, co vás zajímá už od přečtení nadpisu dnešního článku – tedy co se stane s vaším tělem, když mu přestanete dodávat cukr.

V první řadě je potřeba zmínit, že je důležité, kolik cukru jste do této chvíle přijímali a na jaké množství jste tak své tělo navykli.

I tak ale mohou přijít změny, kterých si (ne)lze nevšimnout. Pojďme se společně podívat, co se stane, když omezíte cukr.

Začnete hubnout

Hubnutí je právě jedním z důvodů, proč se lidé (ne)dobrovolně vzdávají sladkého a snaží se rapidně omezit cukr, který přijímají.

Cukr jsou prázdné kalorie, které vám nic nedají, ale přiberete po nich na váze. Přebytečný cukr tělo mění na energii a zbytek, který už nepotřebuje, uloží jako tělesný tuk.

Když omezíte cukr, začne si tělo brát jako zdroj energie uložené tukové zásoby a vy začnete hubnout. To zní dobře, ne?

Budete lépe spát

Dojde-li ke snížení příjmu cukru, udrží se jeho hladina v krvi, a to může vést ke zvýšení hladiny serotoninu v mozku.

Jinými slovy budete lépe spát. Pokud totiž konzumujete sladká jídla, způsobujete prudký nárůst cukru v krvi a to vede k vyčerpání nadledvin. To má podstatný vliv na kvalitu vašeho spánku.

Zlepšíte funkci mozku

Ládovat se sladkým nemá dobrý vliv na mozek. Nadbytek cukru negativně ovlivňuje kognitivní funkce mozku.

Nadbytek cukru dokonce snižuje množství bílkovin v těle, které jsou nezbytné pro paměť a schopnost rychle reagovat.

Co dalšího se stane, když omezíte cukr

Mezi další změny, které ve vašem těle nastanou, když přestanete konzumovat cukr, patří také snížení riziko vzniku cukrovky.

Omezení cukru také zabraňuje ztučnění jater, zpomaluje stárnutí pokožky a prospívá k lepšímu zdraví ústní dutiny.

Zdroj: insider.com
Autor: Karolína Nezbedová

Související články