S těmito potravinami udržíte stres pod kontrolou

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
zena pomeramc

Zdroj: Shutterstock

Každý z nás se někdy cítil ve stresu. Vyhnout se mu není tak jednoduché. Mnoho lidí se během stresových situací uchyluje k tomu, že nepříjemné a mnohdy i úzkostné pocity zahání jídlem. Je přece tak jednoduché utopit stres a nervozitu v kelímku zmrzliny nebo pořádné hromadě smažených hranolků.

Když si pochutnáme na celé tabulce čokolády nebo hříšně smaženém jídle, cítíme se lépe. Ale jen chvíli. Pak si totiž tělo všimne nadměrného množství cukru nebo příliš mnoho sodíku a my nevyhnutelně pocítíme jejich přítomnost. A je nám ještě hůře.

Skladba jídelníčku ovlivňuje hladinu stresu

Málokdo si uvědomuje, že to, co jíme, má vliv na hladinu stresu v našem těle. Ano, je to tak.

Pokud vaše strava zahrnuje potraviny obsahující vysoké množství cukru, rafinovaných sacharidů a zpracované potraviny, dochází k nerovnováze cukru v krvi a to vás nutí jíst stále více těchto potravin.

Stresový hormon kortizol se váže na nízkou hladinu cukru. Když jste ve stresu, vaše tělo volá po sacharidech.

Jakým potravinám se vyhnout a udržet stres pod kontrolou?

Pokud chcete využít sílu jídla ke snížení hladiny stresu v těle, pak byste se měli zamyslet nad tím, co vlastně jíte a zda zvolenými potravinami tělu zbytečně neškodíte.

Poradíme vám, na jaké potraviny si dát pozor, abyste zvládli ovládat stres. Je rozumné je ze stravy vynechat, nebo alespoň snížit jejich příjem.

Sladkosti

Nikoho asi nepřekvapí, že na našem seznamu „zakázaných“ potravin budou právě sladkosti. Sladká jídla, ať už je to čokoláda, bonbony, sušenky, nebo jiné sladké laskominy, obecně zvyšují úroveň stresu a je lepší to s nimi nepřehánět.

Brambůrky a křupky

Neboli zpracované potraviny, se kterými mnoho z nás často hřeší. Slupnout na posezení pytel chipsů přece není žádný problém, že? Jsou přece tak dobré! Jenže obsahují mnoho rafinovaných sacharidů, kvůli kterým se tělo snáze dostane do stresu.

Kofein

Na první pohled rychlá pomoc při nedostatku energie a vzpruha, kterou uvítáme nejen po ránu, ale i během těžké noci. Jenže právě kofein, po kterém saháme ve snaze nakopnout se, můře ovlivnit naši podrážděnost i celkovou náladu. Nejenže má negativní vliv na spánek, ale může zvyšovat hladinu stresu.

Autor: Karolína Nezbedová

Související články