Cvičit bychom rozhodně neměli hladoví. Jak se správně před tréninkem najíst

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
jidlo cviceni

Zdroj: Shutterstock

Udržovat se v kondici, zhubnout nějaké to kilo, posílit fyzičku – to všechno jsou důvody, proč se chceme hýbat, proč cvičíme a proč si tzv. dáváme do těla. Když se vrhnete do tréninku, ať už budete trénovat cokoli, určitě z něho chcete vytěžit maximum. V tom hraje roli nejen skladba cvičení, ale také skladba jídelníčku.

Právě jídlo, které si dopřejete před samotným tréninkem, může být vaším hnacím motorem. Správně zvolené potraviny vám dokážou zajistit potřebnou energii, kterou pak můžete využít k tomu, abyste ze svého těla během cvičení dostali co nejvíce.

Jídlo před tréninkem ovlivňuje délka i intenzita cvičení

Mluvčí Akademie výživy a dietetiky, Yasi Ansari, upozorňuje, že jídlo, které si dáte před tréninkem, je ovlivněno hned několika faktory.

Je potřeba brát v potaz nejen délku vašeho tréninku, ale také jeho intenzitu. Myslete také na to, že každý z nás je jiný a potřebuje jinak dlouhou, nebo naopak krátkou dobu před tím, než se před tréninkem nají.

Yasi Ansari mimo jiné varovala před tím, že co může fungovat pro jiné, nemusí fungovat pro vás. Proto radí vyzkoušet různé potraviny a sledovat, jak na ně vaše tělo reaguje.

Co si dopřát?

Nyní se již podíváme na konkrétní potraviny, které jsou vhodné jako svačina před tréninkem. Než se příště rozhodnete cvičit, zásobujte své tělo energií. Následující potraviny vám s tím hravě pomohou.

Ovesné vločky

Často podceňované ovesné vločky, na které mnoho lidí pohlíží jako na potravinu chudých, jsou bezvadným zdrojem tolik důležité vlákniny. Díky vláknině se do krevního řečiště uvolňuje rovnoměrné množství sacharidů, díky čemuž můžete během cvičení získat stabilní přísun energie. A to se hodí, co myslíte?

Cizrna

Další bohužel často přehlížená potravina, která je perfektní před tím, než si dáte formou cvičení do těla, je také cizrna. Nevyžaduje žádné vaření, pokud si ji koupíte v plechovce, takže vám ušetří řas. Zároveň vám zajistí proteiny, sacharidy a také neméně důležitou vlákninu.

Banány

U sportovců jsou banány hodně oblíbenou svačinkou, která jim před tréninkem zajistí rychlé sacharidy. Ty následně dodají potřebné palivo pro cvičení, tzv. vás nakopnou. Banány dodají zásobu draslíku, který je důležitý pro správnou funkci nervů a svalů.

Sušené ovoce

Kdekdo by o něm řekl, že je to pořádná kalorická bomba, a nebyl by daleko od pravdy. Pokud se vám však stane, že si nestihnete dát nic jiného a do tréninku bude zbývat jen pár minut, je právě sušené ovoce perfektní volba. Zajistí vám totiž okamžitý přísun energie bez zatížení trávení.

Řecký jogurt

Věděli jste, že se v řeckém jogurtu ukrývá téměř dvojité množství proteinů, než kolik byste jich našli v klasickém jogurtu? Navíc obsahuje polovinu sacharidů v porovnání s běžnými jogurty. To jsou hned dva dobré důvody, proč si před tréninkem smlsnout právě na řeckém jogurtu.

Autor: Karolína Nezbedová

Související články