Máte-li vysoký tlak, nemusíte do sebe cpát hned léky. Vyzkoušejte tyto způsoby pro jeho snížení

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
vysoky tlak

Zdroj: Shutterstock

O vysokém tlaku se mnohdy hovoří jako o tichém zabijáku lidstva. Že trpíte vysokým tlakem, se totiž nemusí nijak projevovat a mnoho lidí o této skutečnosti ani netuší. Pokud se ale vysoký tlak neléčí, může napáchat opravdu velké škody. Strach lékařů z tohoto mnohdy nenápadného neduhu je tím pádem oprávněný.

Máte vysoký tlak? Třeba to ani nevíte. Pokud nechodíte na pravidelné preventivní prohlídky a doma nemáte vlastní tlakoměr, kolikrát to na sobě nepoznáte. A právě v tom spočívá zákeřnost tohoto zdravotního problému.

Vysoký tlak by se neměl podceňovat

„Ten mi teda zvedl tlak,“ říkáme často, když nás někdo naštve. Bereme to jako vtípek, ale vysoký tlak žádná legrace není.

Za normálních okolností se tlak pohybuje okolo 120/80 mmHg. Jako vysoký krevní tlak se dá označit hodnota vyšší než 140/90 mmHg. U lidí trpících cukrovkou se pak vysoký krevní tlak řeší už tehdy, dosáhne-li naměřená hodnota 130/90 mmHg.

Kdekdo by řekl, že vysoký tlak není takový problém. Není to ale pravda. Pokud se přehlíží, a především neléčí, může skončit cévní mozkovou příhodou nebo srdečním infarktem. Nemluvě o tom, že zvyšuje riziko onemocnění očí a ledvin.

Ne vždy jsou hned potřeba léky

Mnoho lidí se léčby vysokého krevního tlaku děsí z jednoho prostého důvodu: nechtějí do sebe cpát léky. Je totiž stále více lidí, kteří se snaží zdravotní problémy řešit jinak než chemií ukrytou do malých tobolek.

Dobrou zprávou je, že vysoký krevní tlak lze v některých případech řešit i jinak – tedy bez prášků. Dneska vám poradíme, co můžete udělat, máte-li vyšší tlak a nechcete zobat prášky.

Přidejte na pohybu

Pohyb do našeho života patří. Pravidelný pohyb má totiž pozitivní vliv nejen na krevní tlak.

Nikdo vás nenutí, abyste trávili hodiny cvičením nebo platili permanentky do fitka. Možná vás to překvapí, ale postačí třeba svižnější procházka třikrát do týdne dlouhá alespoň třicet minut.

Pochutnejte si na banánech

Kdo by nemiloval banány? Vesele žluté exotické ovoce nám chutná samo o sobě, je skvělé také jako přísada do mnoha pokrmů.

A proč právě banány? Kvůli jejich vysokému obsahu draslíku. Draslík je důležitým pomocníkem při snižování vysokého krevního tlaku. Pomáhá z těla odplavit přebytečný sodík, jehož nadbytek ucpává cévy, a tím pádem tlak zvyšuje.

Snažte se tolik nesolit

V pohádce se sice říká, že sůl je nad zlato, a my souhlasíme s tím, že vyřadit ze života tohle dochucovadlo není úplně moudré. Osolit třeba těstoviny, brambory nebo jiný pokrm, je na místě a má to výrazný vliv na jejich chuť.

Se solí se to ale nesmí přehánět. My Češi ale solíme rádi a solíme hodně. Pokud chcete bojovat proti vysokému krevnímu tlaku přírodně, omezte sůl.

Zdroj: mayoclinic.com
Autor: Karolína Nezbedová

Související články