Pravdy a nepravdy o vejcích. Co se o nich říká, a co z toho je vědecky dokázané

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
varene vejce

Zdroj: Shutterstock

Vejce jsou jednou z potravin živočišného původu, kolem které se již dlouhá staletí šíří různé mýty a zaručené pravdy. Jsou ale doopravdy lepší vejce hnědá než bílá a jak je to s diskutovaným cholesterolem?

Míchaná, natvrdo, naslano nebo nasladko… Vejce jsou oblíbeným pokrmem. Není snad nic lepšího než bohatá hotelová snídaně, kde si právě vejce na mnoha způsobů můžete dopřát.

Odjakživa však kolem nich panovala spousta mýtů a odborníci během let častokrát měnili své názory. Jak to tedy s vejci doopravdy je?

1. Vejce obsahují velké množství cholesterolu

Vejce obsahují cholesterol, to je prokázaný fakt. Zejména žloutek obsahuje až 210 mg cholesterolu, což je většina doporučené denní dávky. Vědci ale prokázali, že cholesterol ze stravy nemá ve většině případů vliv na hladinu krevního cholesterolu.

2. Hnědá vejce jsou lepší než bílá

Barva vajec rozhodně nesouvisí s jejich výživovými vlastnostmi. Zabarvení skořápky je určeno především plemenem nosnic.

3. Nelze určit jejich stáří

Většina z nás vejce vyskládá do speciálního držáku ve dveřích lednice. Jak si ale po likvidaci krabice zjistit datum spotřeby? Stačí vejce vložit do sklenice s vodou. Pokud klesne na dno, je velmi čerstvé.

4. Skořápka nemá žádný smysl

Naopak právě skořápka je dobrým ukazatelem kvality vajec. Silná skořápka totiž značí, že slepice dostávala stravu bohatou na vápník, a tím pádem je zdravější nejen ona ale také její vejce.

5. Držák v lednici je nejlepší pro skladování

Většina dnešních ledniček má integrovaný podnos na vejce přímo ve dveřích. Mnohem lepší je ale pro vejce právě krabice, ve které je přineste z obchodu. Právě ta je totiž nejlépe chrání před nárazy, prasknutím a nasátím různých pachů z lednice.

6. Tmavší žloutky jsou od bio slepic

Není žloutek jako žloutek. Tmavě žluté žloutky ale nejsou nutně spojeny s chovem slepic, nýbrž s krmením. Karotenoidy a další přírodní barviva jsou totiž přidávány i do směsí krmiva pro slepice v klecovém chovu.

7. Slepice z jiného než klecového chovu mají lepší podmínky

Záběrů slepic, které žijí v otřesných podmínkách v klecích, jsou všude spousty. Ačkoliv už této formě chovu v Česku pomalu zvoní hrana, a loni dokonce Poslanecká sněmovna schválila jeho zákaz, nemusí to nutně znamenat, že slepice v jiných typech chovu mají lepší podmínky.

Stále můžou mít dosti omezený pohyb, a tím pádem i vejce budou méně nutričně vyvážená. Nejlepší jsou vejce od nosnic z volného chovu.

Ať už jste milovníky, či odpůrci vajec, faktem je, že jsou rozhodně velmi hodnotnou potravinou, která by měla v našem jídelníčku mít své místo.

Autor: Karolína Ondrušková

Související články