A když nemáte banány, tak tam dejte lososa. V jakých potravinách najdete pořádnou dávku draslíku

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
potraviny draslik

Zdroj: Shutterstock

Zdravý životní styl a správné stravování se stává alfou omegou našeho života. S tím je spojen také dostatečný přísun těch správných vitamínů a minerálů. Jak nejlépe doplnit draslík a k čemu v našem těle slouží?

Největší množství této látky se skrývá v buňkách, a to až devadesát osm procent. Draslík napomáhá ke stabilitě vnitřního systému, zajišťuje správnou funkci nervového a svalového systému a zásadní úlohu má ve správné činnosti srdce.

Nízkou hladinu draslíku nepodceňujte

Nedostatek tohoto minerálu se může projevit například svalovou slabostí, bolestí hlavy, únavou, závratěmi nebo zmateností. Draslík ale rozhodně nemusíte přijímat pouze ve formě tablet, protože se běžně vyskytuje v potravinách.

Nejznámějším zdrojem jsou určitě banány. Pokud nejste zrovna jejich milovníkem, z ovoce můžete pro získání draslíku do jídelníčku zařadit také avokádo, pomeranče nebo šťávu z nich.

Stačí vybrat správnou zeleninu a ovoce

Kvalitním zdrojem jsou také bílé fazole. V jednom šálku těchto luštěnin je až osm set miligramů draslíku, a mimo to také hořčík, železo a spousta vlákniny.

Kořenová zelenina jako řepa nebo brambory, a to i ty sladké, obsahují také mnoho draslíku. Ovšem pozor na přípravu. Brambory upečte i se slupkou, protože jedna třetina draslíku je právě v ní.

Ze zeleniny je vhodné zařadit také špenát, který neobsahuje jen draslík, vitamín A a spoustu antioxidantů. Také rajčata a výrobky z nich jako například rajčatová šťáva jsou skvělou potravinou pro prevenci kardiovaskulárních chorob, a to díky kladným účinkům draslíku.

Bílý jogurt a ryby jsou také prospěšné

Pokud konzumujete jogurty, dostáváte s nimi do těla až jedenáct procent doporučené denní dávky draslíku a probiotika prospěšná pro střevní mikroflóru. Preferujte však ty bílé bez cukru.

Také zázraky z moře jako losos, sardinky nebo mušle jsou výbornými zdroji draslíku a jiných tělu prospěšných látek. Ryby obecně by se měly alespoň jednou týdně objevit v našem jídelníčku.

Velké oblibě se v posledních letech těší kokosová voda. Je sladká s ořechovou chutí a obsahuje jen málo cukru a spoustu tělu prospěšných látek. Jednou z nich je také draslík nebo elektrolyty, které jsou výborné pro rehydrataci po sportu.

Tak jako u všeho platí i u přísunu draslíku zlaté pravidlo, že všeho moc škodí. Doporučená denní dávka je dva až čtyři gramy na dospělou osobu za den, kterou bychom neměli překračovat.

Autor: Karolína Ondrušková

Související články