Neomezujte konzumaci ryb. Jsou nedílnou součástí zdravého jídelníčku

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
Co se stane kdyz prestanete jist ryby

Zdroj: Shutterstock

Ryby představují nedílnou součást našeho jídelníčku. Tedy – v ideálním případě by měly. Ne všichni totiž ryby jí. A to je chyba, protože mají na naše zdraví prospěšný vliv. Pokud patříte k lidem, kteří se konzumaci ryb nevyhýbají, děláte pro své zdraví jedině dobře. Napadlo vás ale zamyslet se nad tím, co by se stalo s vaším tělem, kdybyste přestali jíst ryby?

Možná si to ani neumíte představit, protože ryby milujete a s chutí si je připravujete na nespočet zajímavých způsobů. Kdo ryby nejí, ten si umí představit, že by se bez nich i nadále obešel. Víte ale, co se stane s vaším tělem, když mu ryby nedopřejete?

Proč by ryby neměly chybět ve vašem jídelníčku?

Mořské plody obecně přispívají ke snížení rizika srdečního záchvatu i mrtvice. Mohou za to omega-3 mastné kyseliny, které pomáhají snižovat množství tzv. tuků triglyceridů v krvi.

Konzumace ryb má také pozitivní vliv na správný vývoj mozku. Jejich konzumace se proto doporučuje těhotným ženám, které tak mohou prospět správnému vývoji mozku a očí u svých nenarozených dětí.

Již zmíněné omega-3 mastné kyseliny mají také pozitivní vliv na deprese a úzkosti. Některé studie poukazují na to, že pravidelná konzumace ryb ovlivňuje podíl šedé kúry mozkové, která se pojí s pamětí.

Co se stane, když přestanete jíst ryby?

Obecně se doporučuje zařadit rybu do svého jídelníčku alespoň dvakrát do týdne. Ne všichni ale tohle množství dokážou splnit, proto alespoň jedna „rybí porce“ týdně je pořád lepší než ryby nejíst vůbec.

Zamysleli jste se někdy nad tím, co by se stalo, kdybyste ryby přestali jíst úplně? Měli byste brát v potaz, že omezení, nebo dokonce úplné přerušení příjmu ryb může vést ke zvýšenému riziku vzniku srdečních příhod.

Omezíte-li konzumaci ryb, přestanete prospívat zdraví srdce. Když ryby nebudete jíst, je zde vyšší riziko krevních sraženin, problémů s vyšším krevním tlakem nebo se může objevit nepravidelný srdeční rytmus.

Ryby prospívají našemu zdraví

Ryby mají pozitivní vliv na naše zdraví, a je proto rozumné zařadit je do své stravy. Alespoň jednou týdně si proto na rybě pochutnejte, ať už se ji rozhodnete připravit na jakýkoli způsob.

Patříte-li k lidem, kterým ryby nechutnají, pokuste se najít alespoň jednu alternativu. Existuje několik druhů ryb, které jsou u nás dostupné. Kupříkladu losos, který se dá připravit na nespočet způsobů. Dokonce i ti, kterým ryby nechutnají, ho dokáží pozřít.

Zdroj: thelist.com, rehabilitace.info, mojezdravi.cz
Autor: Karolína Nezbedová

Související články