Muž zemřel, protože jedl moc černé lékořice. Prozradíme vám, jak se to mohlo stát

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
cerna lekorice

Zdroj: Shutterstock

Lékořici milujeme, nebo nesnášíme. Podle některých lidí neexistuje nic mezi tím. Jde o plod rostlin z čeledi bobovité, který se prodává nejčastěji v gumových pendrecích černé barvy s typickou chutí i vůní. Lékořice má prokazatelné lékařské účinky. Jenže v případě čtyřiapadesátiletého muže z Ameriky vedla její konzumace ke smrti.

Lékořice obsahuje obrovské množství vitamínu B a E. Mimo to je bohatá na lecitin, biotin, niacin, kyselinu pantothenovou, mangan, jód, brom, zinek a fosfor. Proto zmírňuje únavu, zvyšuje imunitu a pomáhá při zánětech dýchacích cest.

Lze ji celkově doporučit při jakýchkoli zánětlivých onemocněních, pomáhá při hojení ekzémů a funguje jako hormonální stabilizátor. Jak je tedy možné, že s těmito všemi přednostmi stála jednoho člověka život?

Srdeční zástava v restauraci

Čtyřiapadesátiletý muž přišel do své oblíbené restaurace rychlého občerstvení, aniž by se cítil jakkoli špatně. Objednal si a po pár soustech se mu udělalo zle. Když začal lapat po dechu, obsluha se mu nejprve pokoušela pomoci vodou a ranami do zad.

Jenže muž brzy upadl do křeče. Kvůli podezření na epileptický záchvat byla přivolána záchranná služba. Než záchranáři dorazili, trvalo to pouhé čtyři minuty. Jenže mezitím muži srdce vypovědělo službu.

Už na místě byl oživován a dostal celkem čtyřikrát defibrilátorem šok. Po tom sice na nějaký čas naskočil, ovšem v záchrance musel být oživován znovu. Ani po opětovném oživení se ho nepodařilo zachránit.

Zemřel nakonec v nemocnici, kde se ho lékaři marně ještě asi hodinu snažili stabilizovat. Podle lékařské karty nikdy netrpěl problémy se srdcem, ani se mu nic podobného nestalo. Jak je tedy možné, že zdravý muž v poměrně mladém věku tak náhle zemřel na zástavu srdce?

Dlouhé hodiny se problém snažila vyřešit nejen lékařská skupina, která se muže snažila zachránit, ale i jeho rodina. Ta přemýšlela, jaké návyky poslední dobou zemřelý měl.

Za všechno mohla lékořice

Po dlouhém zkoumání a po pitvě nakonec přišli lékaři na to, co bylo skutečnou příčinou zástavy srdce tohoto nešťastníka. Muž byl podle své ženy závislý na žvýkacích bonbonech, které ale v posledních čtrnácti dnech vyměnil za lékořici.

Každý den podle ní zkonzumoval zhruba dva pytlíky černých pendreků. Cukrovina s příchutí lékořice obsahovala kyselinu glycyrrhizovou, která se po konzumaci převedla na kyselinu glycyrrhetinovou. Ta vedla ke zvýšení hladiny kortizolu v ledvinách a následně k celé řadě problémů.

S těmi se tělo ovšem vyrovnávalo vnitřně a nedalo na sobě nic znát, dokud nebylo opravdu zle. Příliš mnoho kortizolu nakonec způsobilo vysoký krevní tlak a následnou zástavu srdce.

Podle lékařů se jedná o velmi ojedinělý případ. Ani při pravidelné konzumaci lékořice v takovémto množství by totiž za normálních okolností ke smrti nedošlo. Muž ale trpěl několika dalšími problémy, o kterých sám nevěděl. A ty ve spojení s tím vším vedly ke smrti.

Pokud i vy milujete lékořici, raději zvažte, v jaké míře ji konzumujete. Je známým pravidlem, že všeho moc škodí. A tento smutný příběh z Ameriky jasně dokazuje, že někdy člověku ublíží i to, čemu naprosto důvěřoval.

Zdroj: Health.com
Autor: Shani Maiová

Související články