Co se stane, když budete denně jíst borůvky

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
boruvky

Zdroj: Shutterstock

Kdo by nemiloval borůvky?! Jako děti jsme na ně chodili do lesa, odkud jsme se vracely s modrými prsty a stejně tak zbarveným úsměvem. Dá se na nich pochutnat jen tak, například v podobě zdravé svačinky, nebo je lze přidat do ovesné kaše, moučníků nebo do jogurtu.

Borůvky mají na naše zdraví pozitivní vliv. Mají nízký obsah kalorií, takže neudělají paseku ve vašem výživovém plánu a mohou vám jedině prospět. Jak?

Proč jsou borůvky takový malý poklad?

Borůvky zná úplně každý a většině lidí také chutnají. Víte ale, proč jsou právě borůvky takový malý poklad? Na první pohled nenápadné borůvky nám totiž mají hodně co nabídnout!

Obsahují velké množství antioxidantů. Tyto látky tělu napomáhají v boji proti volným radikálům, jež se vyskytují v organismu naprosto přirozeně. Velké množství vitaminu C, prospívá imunitě.

Co najdete v borůvkách?

Mimo jiné se v borůvkách nachází také flavonoidy, kam řadíme rutin, resveratrol nebo quercetin. Obsahují speciální antioxidanty známé jako karotenoidy, sem patří kupříkladu lutein nebo zeaxantin.

Zapomenout nelze ani na vitamíny – kromě již zmíněného vitamínu C jsou borůvky zdrojem vitamínu A, B2, B5 i B6. Zrovna tak i vitamínu E.

Co se minerálních látek týče, vyzdvihneme obsah železa, draslíku, sodíku a vápníku. Nechybí ani mangan, měď nebo selen, fosfor či zinek.

Zařaďte borůvky do jídelníčku každý den

Borůvky byste měli jíst pravidelně, a to klidně každý den. Svému zdraví tím jedině prospějete. Proč se vyplatí jíst borůvky často a v jejich konzumaci se neomezovat?

Mezi zdravotní přínosy borůvek patří podpora funkce mozku, prevence proti rakovině i nachlazení. Nelze jim upřít dezinfekční účinky i prospěšnost při léčbě Alzheimerovy choroby.

Borůvky působí jako antidepresivum, zlepšují funkci metabolismu, zpevňují cévní stěny a mají blahodárný vliv na ledviny a močové cesty.

Působí příznivě na prostatu, snižují hladinu špatného cholesterolu v krvi, pomáhají při zácpě a zklidňují nervy.

V jaké podobě borůvky konzumovat?

Úplně nejlepší jsou borůvky pěkně čerstvé. Během roku je v obchodech k dostání kanadská odrůda borůvek, během sezony si pak určitě dopřejte ty naše, které rostou v lese.

Vyhýbat se nemusíte ani nejrůznějším šťávám nebo extraktům. Můžete si je přidat do moučníků, jogurtu nebo müsli, hodí se také do smoothie, které si lze připravit na nespočet způsobů.

Zdroj: thelist.com, awashop.com, cs.medlicker.com
Autor: Karolína Nezbedová

Související články