Čaj s mlékem: Připravte si tradiční anglický nápoj doma snadno a rychle

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
pití čaje

Zdroj: Shutterstock

V Anglii se mu říká čaj o páté. Tato tradice se rozšířila i v dalších zemích, ale ve většině z nich se tolik nelpí na tom, v jakou hodinu si nápoj dáte. Důležité je, abyste nezapomněli na několik přísad, kterými z obyčejného čaje uděláte pití pro labužníky.

Okolo roku 1840 přišla s tradicí vévodkyně Anna z Bedfordu. Obědy se tehdy podávaly spíše lehké a dominantním jídlem dne byla večeře.

Mezeru mezi jednotlivými jídly měl zaplnit právě nápoj, ke kterému se pravidelně podávaly sušenky či toasty. A právě z tohoto období pochází tradice čaje o páté, který se servíroval s mlékem.

Nikdy nekombinujte mléko s citronem

Čaj s mlékem si jednoduše připravíte i doma. Mějte ale na paměti, že kombinovat mléko můžete pouze s čajem zeleným nebo nejlépe černým.

Látky v ovocném čaji by totiž způsobily, že se mléko srazí a udělá na povrchu nápoje nepříjemnou krustu. Stejně tak, pokud do černého čaje přidáte citron, už ho nikdy nekombinujte s mlékem, stalo by se to samé.

Připravte si čaj s mlékem doma

Nápoj po vzoru Britů si doma připravíte úplně snadno. Stačí vám k tomu horká voda, černý čaj, mléko, skořici, a pokud chcete, také cukr. Smetana či šlehačka jsou příliš těžké, proto je právě mléko ideální pro zjemnění čaje.

Horkou vodou zalijte pytlík čaje. Pokud preferujete skutečně kvalitní hořké čaje, dají se koupit i čaje sypané, jejich pořizovací cena je ale o něco vyšší. Po pěti minutách pytlík z čaje vytáhněte.

Ještě před zalitím do vody vložte celou skořici, nebo po vyndání pytlíku nasypte skořici drcenou. Čaj následně podle chuti oslaďte a zalijte mlékem. Nápoj by měl získat světle béžovou barvu.

V zimě zahřeje, v létě osvěží

Podle tradice by se měl čaj o páté s mlékem podávat teplý. Není ovšem výjimkou, že si ho v dnešní době lidé dávají v létě studený. Pokud ho vložíte na čas do ledničky a přidáte trochu ledu, stane se skvělým pitím i k bazénu.

Úplně jinou atmosféru ale čaj udělá ještě horký v obývacím pokoji u krbu, kde se s ním v zimě zahřejete po delší procházce. Jde o unikátní nápoj, který můžete konzumovat prakticky kdykoli.

Podávejte s lehkou svačinkou

Pokud si chcete čaj s mlékem vychutnat skutečně podle britské předlohy, najděte si každý den půlhodinku, kdy si odpočinete od všeho ostatního a dopřejete si zasloužený relax.

V tomto čase si dejte k čaji lehkou svačinu v podobě domácích sušenek nebo toastů se šunkou a sýrem. Čerstvou zeleninou jako přílohou k pečivu nikdy nic nezkazíte. A pokud se z tohoto rituálu stane zvyk, vůbec ničemu tím neublížíte.

Pravidelný relax každý den totiž dodá vašemu tělu dostatek energie a vaše fyzické i psychické zdraví to jistě ocení. Do další práce se pak budete pouštět s chutí a myšlenkou na to, jak si vychutnáte svůj čaj s mlékem následující den.

Autor: Shani Maiová

Související články