Káva nevoní každému. Prozradíme vám, co za tím vězí

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
Vune kavy

Zdroj: Shutterstock

Pro většinu lidí je šálek horké kávy nejlepším startem do nového dne. Mnoho z nás si dokonce neumí představit, že by si ráno po probuzení nepochutnali na své oblíbené kávě, která jim dodá energii a pomůže jim překonat často brzké vstávání. Věřili byste tomu, že ačkoli je káva jeden z nejoblíbenějších nápojů na světě, hodně lidí nesnáší její vůni?

Možná vám to přijde skoro až neuvěřitelné, protože vy sami kávu milujete. Anebo to máte přesně naopak a jen při představě, že cítíte, jak káva (ne)voní, se vám zvedá žaludek. Co za tím stojí?

Vůni kávy si spojujete s jejími negativními účinky

Pokud patříte k lidem, kterým káva nevoní, pak se určitě neubráníte tomu, že si její nevábnou vůni automaticky spojujete s jejími negativními účinky.

U některých lidí káva vyvolá nežádoucí účinky. Mezi ty častější patří například tachykardie nebo nervozita. I to je důvod, proč některým lidem vůně kávy nedělá dobře.

Ne všem káva pomáhá

Pro mnoho lidí je káva zdrojem energie. Ráno jim pomáhá postavit se na nohy a tzv. se vzpružit. Jenže jsou i tací, na které káva takto nepůsobí.

Najdou se lidé, na které vypití kávy působí spíše negativním způsobem. Může u nich vyvolat nespavost a vnitřní neklid, výjimkou není ani nevolnost, či dokonce zvracení.

Proč nenávidíte vůni kávy?

Jedním z důvodů, proč se vám zvedá žaludek už jen při sebemenším závanu vůně kávy, může být předchozí špatná zkušenost – například již zmíněné nežádoucí účinky.

Káva vám ale může „nevonět“ i v případě, kdy jste ji třeba ještě nikdy nepili, nebo jste ji sice pili, ale nevyvolala u vás negativní reakci.

Co za tím tedy stojí? Odpověď zní jednoduše: genetika. Ano, právě genetické dispozice hrají zásadní roli v tom, jaké věci vám chutnají nebo voní.

Zvýšené vnímání hořké chuti

Vědecká pracovnice Danielle Reed se v rámci experimentu rozhodla zjistit, jak souvisí geny a vnímání hořké chuti v kávě.

Přišla na to, že lidé se zvýšeným vnímáním hořké chuti v kávě byli překvapivě častějšími konzumenty tohoto oblíbeného nápoje. Ti, kteří byli citlivější na hořké chutě, pili kávy daleko více.

Zdroj: thelist.com, newsbreak.com, flipboard.com
Autor: Karolína Nezbedová

Související články