Brokolice: Buď ji milujete, nebo nesnášíte. Jak může prospět našemu zdraví

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
brokolice

Zdroj: Shutterstock

Brokolici buď přijdete na chuť a oblíbíte si ji, nebo jí na chuť nepřijdete a po prvním pokusu už ji nikdy nepozřete. Tak už to prostě je nejen u brokolice. Je ale pravda, že na první pohled nevábně vypadající zeleně zbarvená zelenina nechutná nejen dětem, ale i mnohým dospělým.

I když se vám možná nelíbí její barva, nebo vám dokonce nevoní, protože brokolice má svoji typickou vůni, měli byste o ní vědět, že našemu zdraví rozhodně má co nabídnout. Prostřednictvím dnešního článku vás možná přesvědčíme, abyste brokolici dali šanci. Vaše zdraví by vám za to rozhodně poděkovalo!

Je bohatá na důležité živiny

Brokolice je nízkokalorická, tím pádem vhodná do zdravého a redukčního jídelníčku. I když vám nedodá kvanta kalorií, zásobuje vaše tělo prospěšnými živinami. Těch totiž obsahuje opravdu hodně.

Najdete v ní nejen sacharidy nebo vitamín C, obsahuje i vitamín K důležitý proti krevním sraženinám a pro zdraví kostí.

Brokolice obsahuje také chrom, který podporuje energetický metabolismus, fosfor, mangan, draslík, hořčík, železo, a dokonce i zinek nebo vápník.

Chrání před nemocemi srdce

Srdeční onemocnění jsou velkým strašákem, kterého se děsí muži i ženy. Konzumace brokolice může v jisté míře jejich vzniku předejít. Odborníci tvrdí, že brokolice snižuje poškození tepen. A to stojí za to překonat i její nepříliš oblíbenou chuť, co myslíte?

Obsahuje hodně vlákniny

Většina lidí nad množstvím denně přijaté vlákniny jen mávne rukou a vůbec ji neřeší. Neuvědomují si totiž, jak moc je pro nás vláknina důležitá.

Máte-li problém se splněním jejího doporučeného denního množství, pak sáhněte právě po brokolici. Ta totiž obsahuje poměrně vysoké množství vlákniny.

Vláknina v kombinaci s vodou zvyšuje pocit plnosti, proto podporuje zdravé hubnutí. Mimo jiné se vláknina podílí i na regulaci cukru v krvi.

Prospívá zdraví kostí

Na první pohled nevábná zelená zelenina obsahuje několik živin, které jsou prospěšné pro tvorbu kostí. Zároveň předchází úbytku kostní hustoty. Za tento stav vděčíme v brokolici obsaženému vápníku, mědi, železu, zinku a také vitamínu A, C a K.

Předchází zánětům v těle

Kdo by to byl řekl, že brokolice, nad kterou nejen děti, ale i mnozí dospělí znechuceně ohrnují nos, působí protizánětlivě a napomáhá předcházet vzniku zánětů v těle?

Pomáhá detoxikovat tělo

Nad detoxikací těla by měl čas od času přemýšlet úplně každý. Nemusíte pro to dělat mnoho, stačí do jídelníčku zařadit brokolici. Obsahuje v sobě přirozeně se vyskytující sloučeniny, které detoxikaci napomáhají a likvidují potenciálně škodlivé látky.

Autor: Karolína Nezbedová

Související články