Bílá mouka není zdravá. Poradíme vám, čím ji nahradit

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
Ruzne druhy bezlepkove mouky

Zdroj: Shutterstock

Všude kolem slyšíme, že bílé pečivo nebo bílá mouka nejsou pro vaše tělo nic dobrého, a spousta lidí se je proto snaží ze svého jídelníčku vyřadit. Jenže v každém chuťově dobrém receptu bílá mouka zkrátka je. Čím ji tedy nahradit?

Existuje velká škála mnohem zdravějších alternativ, které můžete použít.

Pohanková mouka

Tato mouka se mele z pohanky, není to tedy klasická obilovina. Má však nezaměnitelné oříškové aroma a nechybí v ní velké množství zdraví prospěšných látek. Je také přirozeně bezlepková.

Pokud s ní začínáte, nahraďte jí maximálně dvacet procent bílé mouky. Její chuť je totiž mnohem výraznější, a je potřeba si na ni ze začátku zvyknout.

Hodí se na přípravu palačinek nebo waflí.

Špaldová mouka

Jedná se o pšenici, avšak špalda nikdy nebyla na rozdíl od té klasické přešlechtěna. Je jednou z nejstarších původních obilovin.

Má vysoký obsah živin a pro náš organismus je mnohem stravitelnější. Má lehce oříškovou chuť a bílou mouku s ní můžete nahradit v těstě při pečení.

Můžete ji do těsta buď trochu přidat, nebo péct jen z ní.

Kokosová mouka

Kokosová mouka je bezlepková, takže je vhodná pro alergiky. Navíc obsahuje malé množství sacharidů, takže je vhodná pro lidi, kteří drží nízkosacharidovou dietu.

Je vhodná pro pečení, vaření i k zahuštění omáček. Úplně ideální je pro sladké pečení nebo ve smoothies.

Určitě doporučujeme ji použít při pečení vánočního cukroví, protože mu dodá báječnou chuť.

Mandlová mouka

Můžete si ji buď koupit hotovou, nebo si ji sami namlít doma z celých mandlí. Pokud tedy chcete péct zdravě, určitě sáhněte právě po této alternativě.

Obsahuje množství živin, zdravých tuků a ty pozitivně působí na oběhovou soustavu a srdce. Vláknina, kterou mandlová mouka obsahuje, navíc napomáhá správné funkci střev.

Můžete ji také vyzkoušet při přípravě řízků a opečených kusů zeleniny.

Rýžová mouka

Vzniká zpravidla semletím celozrnné rýže. Je bezlepková a vhodná pro alergiky. Při pečení ji můžete využít do placek, palačinek, sušenek a koláčů.

Vhodná je i do polévek a omáček jako zahušťovadlo, jelikož má neutrální chuť. Perfektně se hodí do pokrmu, pokud potřebujete zvětšit jeho objem a podpořit pojivost.

Mezi další alternativy patří cizrnová mouka, kukuřičná mouka, quinoa, žitná mouka nebo tapioková mouka.

Autor: Klára Kovalčíková

Související články