Zuby si můžete vybělit i doma. Má to však svá „ale“

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
bile zuby

Zdroj: Shutterstock

Existuje mnoho metod, jak si vytvořit krásný bílý úsměv. Můžete si zuby nechat vybělit profesionálně u svého zubaře či dentální hygienistky, nebo si pořídit profesionální bělící sadu na doma. Všechny tyto metody ale mohou lézt do peněz. Jak si tedy zuby vybělit doma za pomocí běžně dostupných prostředků?

Zářivý bílý úsměv je snem snad každého z nás, ale bohužel nic není zadarmo. Základem pro získání dokonalého a zdravého chrupu je správná péče a prevence.

„Zuby a dásně před bělením musí být zdravé, stomatologická prohlídka a profesionální dentální hygiena jsou proto pro bělení prvním předpokladem,“ upozornila pro server Vitalia.cz zubní lékařka Soňa Humpolíčková.

Zázraky z kuchyně

Krásný a zářivý úsměv si ale můžete vytvořit také v pohodlí domova za použití běžně dostupných prostředků. Dávejte však pozor, abyste svým zubům nezpůsobili více škody.

Velmi populární je dnes kokosový olej a metoda zvaná oil pulling. Tento způsob ústní hygieny a odstranění toxinů z těla vychází z indické medicíny.

Stačí si čajovou lžičkou nabrat kokosový olej a ten poté po dobu minimálně patnácti minut převalovat v ústech nebo si ho dát přímo na zubní kartáček a vyčistit si s ním zuby.

Pozor na zubní sklovinu

Ačkoliv není vědecky prokázáno, že kokosový olej bělí zuby, rozhodně touto metodou nic nezkazíte, protože má schopnost léčit zánět v ústech a bojovat proti bakteriím.

Další známou metodou domácího bělení zubů je použití jedlé sody. Ta má přirozeně bělící vlastnosti a často ji dnes najdete jako přísadu v běžně dostupných zubních pastách.

Působí jako brusivo a pomůže tak odstranit povrchové skvrny na zubech. Odborníci ale varují, že právě jedlá soda může zubní sklovinu narušit.

Jahody či banánová slupka

Další metodou, kterou možná děláte, aniž o tom víte, je konzumace ovoce. Například jahody obsahují kyselinu jablečnou, která odstraňuje zabarvení zubů a zároveň svou texturou napomáhá vyleštění skloviny.

Ještě účinnější je směs jahod a jedlé sody, kterou si zuby doslova vydrhnete, opět ale riskujete poškození skloviny.
Také vnitřní strana banánové slupky umí s bělením zubů vypomoct. Stačí si s ní čistit zuby alespoň po dobu dvou minut. Minerály jako draslík, hořčík nebo mangan se ze slupky absorbují do zubů a vybělí je.

Základem je prevence

I vnitřní strana citrónové nebo pomerančové kůry může vybělit zuby, ale opět je třeba být obezřetný, jelikož kůra z citrusů obsahuje kyseliny, které mohou na zuby působit agresivně.

Rozhodně nejlepším způsobem, jak mít bílé zuby, je ale prevence a předcházení vytváření skvrn. Ty může způsobovat zejména káva, červené víno, kouření nebo slazené nápoje.

Naopak dosyta si můžete dopřát listovou a tmavě zelenou zeleninu, jako je špenát nebo brokolice, protože minerály v nich obsažené vytváří na zubech film, který je chrání před vytvořením skvrn.

Zdroj: healthline.com

Autor: Karolína Ondrušková

Související články