Zbavte se efektivně černých teček. Odborníci řekli, jak na to

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
Pece o plet cerne tecky

Zdroj: Shutterstock

Ačkoliv na první pohled nejdou vidět, při důkladném prozkoumání pleti před zrcadlem je určitě najdete. Černé tečky mohou být pro někoho lehce frustrující, ale dá se jich zbavit. Jak na to a čím předcházet jejich vzniku?

Černé tečky jsou taktéž nazývány komedony a vznikají poté, co se maz ze žláz začne hromadit v pórech a ucpává je. Pór je malá trubička, ve které ulpívají nečistoty, maz a odumřelé buňky. Když se trubička naplní, maz zoxiduje a vytvoří se černá tečka.

Hlavně nemačkat

„Existuje celá řada faktorů, které můžou černé tečky způsobovat. Patří mezi ně především genetika, ale také kouření, stres, únava, hormonální nerovnováha, sluneční záření, nedostatečná péče nebo používání nevhodné kosmetiky,“ řekla pro web Elle.cz MUDr. Věra Terzijská.

Sice je lákavé černé tečky jednoduše vymáčknout, není to ale zrovna nejlepší způsob, jak se jich zbavit. Často se totiž stává, že tečku nevymáčknete celou a poté se z ní vytvoří nepěkný pupínek.

Odbornice z kosmetického institutu značky Natinuel Marcela Baldas pro web proženy.cz uvedla: „Velikost pórů určují geny, ale také věk i váš životní styl. Přirozeným stárnutím ztrácí pokožka svou původní pružnost a tento proces ještě například urychluje nadměrné opalování s nedostatečnou ochranou před slunečním zářením.“

Prevence je důležitá

Základem je správná péče o pleť. Vyhnout byste se měli především kosmetickým přípravkům, které obsahují komedogenní látky. Mezi ně patří například kokosový olej, minerální oleje nebo silikony.

„Klíčovou roli v boji s rozšířenými póry hraje správná péče, která má plnit dva hlavní úkoly. Jednak zásobovat pleť dostatečnou hydratací, aby zabránila nadměrné produkci kožního mazu, a zároveň by měla obsahovat účinné látky, které cíleně působí proti rozšířeným pórům,“ vysvětlila pro web proženy.cz Marcela Baldas.

Další důležitou zásadou je si na pleť během dne nesahat a zbytečně ji neznečišťovat. Každé ráno a večer pleť důkladně čistit vhodnými produkty je jedinou správnou prevencí.

I skvrn se dá zbavit

Pokud už jste se někdy do vymačkávání černých teček pustili, na pleti vám mohly zůstat nevzhledné skvrny. I s nimi lze bojovat. Web healthline.com ve svém článku odhalil pár domácích fíglů.

Rozjasnit pleť umí citronová šťáva, která obsahuje vitamín C, což je účinné depigmentační činidlo. Zesvětlit tmavé skvrny umí také extrakt z hroznů nebo aloe vera.

Jelikož se blíží léto a s ním i častější pobyt na sluníčku, je opravdu důležité svou pleť před paprsky chránit krémem s UV faktorem. Nezapomínejte také, že základem pro krásnou pleť není jen vhodná péče, ale také zdravá životospráva.

Autor: Karolína Ondrušková

Související články