Přírodní způsoby, jak bojovat s pihami

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
zena pihy

Zdroj: Shutterstock

Málokdo vnímá pihy jako svoji výjimečnou značku krásy. Většina lidí se za ně stydí a byli by nejraději, kdyby jejich obličej (ale také dekolt nebo ramena) žádné pihy „nezdobily“. Často také přemýšlí nad způsoby, jak se pih zbavit.

Ne všichni se ale chtějí svěřovat do rukou odborníků nebo důvěřují ošetření na nejrůznějších klinikách a podobně. Naštěstí existují i přírodní, a tím pádem šetrné způsoby, s jejichž pomocí se můžete pih zbavit.

Pihy jsou vlastně zajímavé

Když se nad tím zamyslíte, jsou pihy svým způsobem zajímavé a výjimečné. Některým lidem dokonce vyloženě sluší a měli by je brát jako svoji přednost.

Jedná se o naprosto neškodný jev, který způsobuje, že je daná část pokožky tmavší než zbytek. Ve většině případů je to dáno přebytečným množstvím pigmentu známého jako melanin. Ten totiž ovlivňuje barvu kůže a usazeniny na kůži.

Neubližují, ale ne všem se líbí

Pihy jsou v drtivé většině případů neškodné a nijak nám neubližují. Ne každý se s nimi ale dokáže smířit.

Najdou se tací, kteří jsou na své pihy náležitě hrdí. Pak jsou tu ale tací, kteří by je nejraději neměli – a právě těm poradíme, jak se pih zbavit přírodní cestou.

Babičky laser neměly

S pihami nejen na obličeji, ale i na rukou, v dekoltu nebo na ramenou se potýkaly už naše babičky i jejich babičky…

Naši předci neměli žádné moderní přístroje a nástroje na jejich odstranění. O laseru si mohli nechat jen zdát, přesto ale znali způsoby, jak se jich zbavit.

Naše babičky se spoléhaly kupříkladu na první pohled obyčejný citron. Citronová šťáva, která se smíchala s cukrem nebo s medem, se nanášela na pokožku, kde se nechala cca půl hodiny působit. Pravidelná aplikace způsobila postupné zesvětlení pih.

Zkusit můžete aloe vera i mandlový olej

Pih vás může zbavit také alora vera, oblíbená rostlinka, kterou má doma spousta z nás, protože má různorodé využití, pokud jde o naše zdraví.

Obsahuje cennou složku, která účinně snižuje pigmentaci pokožky. Naneste na postižená místa gel z aloe vera, nechte ho působit alespoň 15 minut, poté opláchněte a opakujte ideálně každý den.

Zapomenout nesmíme ani na mandlový olej. Ten je bohatý na vitamín A a vitamín E – oba dva mohou být hodně nápomocné při zesvětlování. Pár kapiček mandlového oleje pečlivě vmasírujte do pokožky zdobené pihami a nechte působit alespoň jednu hodinu. Poté opláchněte. Nejlépe však uděláte, když necháte olej působit přes noc.

Máta a banány

Voňavá máta je bohatá na antioxidanty, které pomáhají zesvětlit tmavé skvrnky na pokožce. Ideální je připravit z mátových lístků kašičku, do které pro větší účinek můžete přidat i banány.

Vzniklou kašičku aplikujte na kůži, nechte působit 8 až 12 minut a poté opláchněte. Pro lepší výsledky opakujte ideálně každý den.

Na závěr ještě jeden tip: podmáslí! Smícháte-li podmáslí s ovesnými vločkami a tuhle kaši poté nanesete na místa, kde vás „zlobí“ pihy, bude vaše pokožka nejen krásně hebká a jemná na dotek, ale postupem času také světlejší.

Autor: Karolína Nezbedová

Související články