Mužská obřízka má své příznivce, ale také odpůrce. Minimálně má ale zdravotní opodstatnění a mnoho mužů si ji nechává dělat právě kvůli nim. Jenomže v případě ženské obřízky žádné zdravotní důvody neexistují. Ženy, především tedy mladé dívky, ji podstupují v drtivé většině pouze proto, že jsou k ní donuceny.
V Africe musí mladé dívky procházet mnoha nechtěnými rituály. A kromě vynuceného manželství to často bývá v mnoha kmenech také ženská obřízka. A to pouze proto, aby byla zachována tradice. Zákrok totiž jinak nemá žádné logické opodstatnění.
Ačkoli mohou existovat nějaké výhody, jsou opravdu minimální a obvykle jsou následky spíše devastující. Některé dívky při obřízce umírají, jiné trpí během zákroku i po něm, v dospělosti je pro ně bolestivý pohlavní styk i porod.
Na souhlas se nikdo neptá
V Keni jsou obřezávány dívky mezi dvanáctým a patnáctým rokem života. Na mnoha místech ale dokonce ještě v mladším věku. Nikdo se jich neptá, zda s tím souhlasí. Zkrátka jsou jednoho dne odvedeny a zákrok je jim proveden. A to i přesto, že je v Keni obřízka zákonem zakázána.
Ve většině kmenů se věří tomu, že kdyby dívka nepodstoupila obřízku, znamenalo by to neštěstí pro celý kmen. Pokud se tedy dívka vzepře, rodina i kmen s ní už nechtějí mít nic společného a vyhodí ji z domova. Velká část dívek tak raději podstoupí bolest fyzickou než trpět z opuštění.
Při obřízce bývá někdy klitoris společně se stydkými pysky úplně odstraněn. To vše se provádí bez narkózy, protože bolest je prý součástí rituálu, kterým si musí dívka projít, aby pochopila, o čem život skutečně je.
Celá operace je prováděna často rezavými nástroji, které již byly použity na mnoha ženách předtím. Tím pádem se přenáší infekce a mnoho žen přímo během zákroku umírá na šok z bolesti nebo na vykrvácení.
Po operaci mají dívky vlastně štěstí, když dostanou jen zánět, který se dá vyléčit. Mnoho z nich se totiž potýká s bolestmi a problémy, na které po několika týdnech stejně umírají. Je to i z toho důvodu, že dezinfekci zde nahrazuje kravská moč, která má podle tamních lidí léčivé účinky.
Lékařka, která operaci provádí, je jedním z nejváženějších členů kmene. Obvykle je uznávaná i v případě, že po jejím zákroku dojde ke smrti. Rodina dívky to nebere jako její vinu, ale jako vinu boží. Podle jejich slov si dívka nezasloužila stát se dospělou ženou připravenou na pohlavní styk.
Příběh somálské modelky
Obřízkou si jako malá dívka prošla také Waris Dirie, která měla to štěstí, že se po několika dnech bolesti úplně dostala z problémů a byla schopná žít prakticky normální život. O tom, jak v zemi probíhá obřízka, napsala dnes uznávaná modelka knihu, ve které popsala hrůzné zážitky ze své operace.
„Bylo mi asi pět. Jednoho večera ke mně přišla matka a oznámila mi, že otec už poslal pro ženu, která má zákrok na starosti. Já jsem v noci před obřízkou dostala porci jídla navíc a rodina se mi věnovala, jako kdybychom něco slavili,“ vzpomíná Dirie na hawaii.edu.
Čtěte také:
Bojíte se výtahů nebo výšek? Buďte rádi, mohlo by být hůř. Tohle je 10 nejvzácnějších fobií na světě
„Žena mi pak přikázala posadit se venku k ploché skále na studenou zem. Mezi zuby mi položila kořen starého stromu, abych nekřičela. Byla nepříjemná, bylo vidět, že jí na mně nezáleží a jde pouze o obchod, který uzavřela s mojí rodinou.
Řekla mi jen, abych se zakousla do dřeva a byla co nejvíce v klidu. I když mě matka po celou dobu držela kolem ramen a bránila mi v pohybu, házela jsem sebou, cítila jsem strašnou bolest. Na ten den nikdy nezapomenu. A stejný hrůzný zážitek se děje denně 6000 dívek, nejvíce v Egyptě a Etiopii.“
Zdroj: dotyk.cz, hawaii.edu, guttmacher.org
Autor: Shani Maiová