Bojíte se výtahů nebo výšek? Buďte rádi, mohlo by být hůř. Tohle je 10 nejvzácnějších fobií na světě

od Nikola Jaroschová
   3 minuty čtení
Fobie

Zdroj: Shutterstock

Každý z nás se něčeho bojí. Někdo nechce být sám, někdo má pocit, že si nikdy nenajde partnera, někdo trpí hrůzou z pavouků, stísněných prostorů, krve nebo výšek. Na světě je ale celá řada dalších fobií, které vás možná dokonce i pobaví.

Pro ty, kteří jimi trpí, tyhle fobie vtipné ale nejsou. Jedná se o ty nejvzácnější z nejvzácnějších, takže lidí, kteří s nimi mají problém, na světě mnoho není. I tak ale existují a se svými strachy musí denně bojovat. Někteří se kvůli těmto svým strachům dokonce nechávají léčit na psychiatrii.

Chronofobie

Strach z toho, že se jednou náš čas naplní, máme asi všichni. Chronofobie se ale projevuje strachem z toho, že čas běží a nám už ho moc nezbývá. Lidé s takovým problémem mají tendenci dělat šílené věci, protože si myslí, že na tom stejně nezáleží, když brzy zemřou. Někdy se chronofobii přezdívá také vězeňský strach, protože je typická právě pro trestance za mřížemi.

Basifobie

Basifobie je strach z chůze. Člověk se bojí postavit se na vlastní nohy, takže pravděpodobně celý život tráví na invalidním vozíku, a to i přesto, že je fyzicky naprosto v pořádku. Mnohdy dokonce může trpět problémy i ve chvíli, kdy někoho vedle sebe chodit vidí. Takovým lidem se nejspíš žije hodně těžko.

Didaskaleinofobie

Nejde o strach z učení, jak si mnoho lidí myslí, ale o strach z chození do školy. Člověk, který trpí didaskaleinofobií, se učí distančně. Kdykoli se totiž ocitne v kolektivu spolužáků, má strach z toho, že neuspěje něco se mu nepodaří, dostává panické záchvaty a není schopen dosáhnout dobrých výsledků, ačkoli při výuce online na ně prokazatelně měl.

Filofobie

Filofobie je strach z lásky, jehož spouštěčem může být třeba i velmi bolestivý rozchod. Lidé se ale bojí nejen zamilovat, ale dokonce třeba i chodit ven s kamarády, protože co kdyby se náhodou některý z nich najednou ukázal jako sympaťák, který žil celou dobu vedle nás a my ho vlastně milujeme?

Ablutofobie

Jedná se o strach z mytí. To může být složité, protože člověk přece jen nějakou tu hygienu dodržovat musí. Lidé to většinou řeší tak, že chodí plavat do bazénu. Sice pak zapáchají po chlóru, ale je to lepší než nic. Jiní tuhle fobii překonají, ale po umytí se ještě několik hodin klepou strachy, než se jim podaří usnout.

Fagofobie

Tato fobie je strachem z polykání. Člověk při ní má pocit, že kdykoli rozkouše jídlo a pokusí se ho polknout, začne se dusit. A jelikož je strach tak silný, obvykle se to také stane, protože tělo reaguje na jídlo odmítavě. Fagofobici tak obvykle konzumují jen tekutou stravu, mnozí ale musí dostávat výživu do žíly.

Anatidaefobie

Pouze jeden člověk z milionu trpí tímto vzácným strachem. Kdykoli vidí kachnu, začne se zkrátka klepat, potit a představovat si to nejhorší. Tedy živou kachnu. Žádné vědecké informace o tom, že by si člověk nedal kachnu na pekáči, neexistují.

Gelotofobie

Smích většinou léčí, v tomto případě ale nikoli. Gelotofobie je totiž strach ze smíchu. Pokud se budete snažit někoho s touto fobií rozesmát, a ještě se svému vlastnímu vtipu budete chechtat, asi dostanete jinou reakci, než jste čekali.

Fobofobie

Už název vypovídá o tom, z čeho mají tito lidé strach. Ano, fobofobie je strach z fobií. A nejde o to, čím trpí lidé kolem vás, ale o vaše vlastní strachy. Člověk s touto poruchou má totiž strach z toho, že by se mohl začít něčeho bát. Celkem podle statistik trpí fobofobií jeden člověk ze dvou a půl milionu.

Panofobie

Na závěr je tu fobie, kterou trpí pouze jeden člověk z pěti milionů lidí. Jedná se o panofobii, která u lidí vyvolává strach úplně ze všeho. Nezáleží na tom, kde člověk je, co dělá nebo s kým se právě baví, všechno kolem něho ho prostě děsí. Takovým lidem nezbývá nic jiného než vyhledat odbornou pomoc a pomocí léků se pokusit příznaky panofobie zmírnit.

Zdroj: priznaky-projevy.cz, cs.awordmerchant.com, cs.reoveme.com
Autor: Shani Maiová

Související články