Je to tady! Kultura se pomalu vrací do našich životů a všichni, kteří jsou po tomhle prazvláštním roce hladoví po divadelních představeních, se mohou konečně těšit na spoustu uměleckých zážitků pod širým nebem. Pojďme si tedy připomenout, jak se chovat a nechovat na takových kulturních akcích, abychom nezpůsobili trapné faux pas.
Když se kolem sebe dneska pořádně rozhlédneme, nemůžeme si nevšimnout jednoho billboardu vedle druhého, který nás láká na letní scénu nejednoho divadla.
Je tedy pomalu načase odhodit tepláky a legíny, vytáhnout ze skříně šaty, lodičky, košile a saka a začít opět žít kulturně společenský život.
Obléct si šaty a aplikovat výraznou rtěnku ale nestačí k tomu, abyste mezi divadelní diváky vhodně zapadli. Je potřeba znát alespoň pár základních pravidel, abyste nebyli za úplného kulturního barbara, který slovo „etiketa“ zná pouze z lahve.
Na co byste si měli dávat pozor, jak se vhodně obléct, na jaké detaily byste neměli zapomínat a co byste si měli raději odpustit?
Když přijdete pozdě, máte smůlu
Pokud představení začíná v sedm hodin, neznamená to, že v 18:55 přiběhnete do divadla, hodíte kabát do šatny a následně zvednete celou řadu již sedících diváků, protože máte lístky doprostřed hlediště.
Vždy přijďte včas a počítejte i s případnou dopravní zácpou. Budete tak mít dostatek času na šatnu, občerstvení nebo toaletu, protože odcházet ze sálu během představení, jelikož jste si před tím nedošli, není nic příjemného ani pro vás, ani pro ostatní diváky a ani pro herce, které pohyb v hledišti může rušit.
Pokud se stane, že přijdete po začátku představení, počítejte s tím, že budete muset počkat ve foyer a usadit se až o přestávce, nebo budete na první jednání usazeni na krajní místa v zadní části hlediště.
Nehádejte se s uvaděčkami
Vrchol neurvalosti je dohadovat se s uvaděčkou, pokud vás z určitých důvodů o něco požádá.
Často se stává, že někteří lidé si odmítají odložit kabáty do šatny, ať už z důvodu, že za ni nechtějí platit, nebo po představení nechtějí stát frontu.
Nejen že je zakázáno brát si kabáty s sebou do hlediště z bezpečnostních důvodů, ale sedět v řadě a mít na klíně bundu nebo kabát, nedej bože pod sedadlem, je více než neslušné. Proto když vás uvaděčka požádá o odložení v šatně, nedohadujte se s ní.
Stejně tak zapomeňte na jakékoliv focení nebo natáčení představení. Jednak je to zakázané, ale také rozsvícení displeje mobilu vyruší všechny okolo vás. Uvaděčky pak za vámi musí přijít, což všechny ostatní také ruší, musí vás upozornit, abyste nefotili, a nejspíš po vás budou také chtít, abyste pořízené fotografie vymazali. Je to zbytečný proces, který není nikomu příjemný.
Zjistěte si svoje místa
Dopředu byste si také měli zjistit, kde jsou vaše místa. Pokud sedíte uprostřed řady, je vhodné usadit se zavčas, abyste nemuseli všechny ostatní zvedat. V případě, že máte místa naopak na kraj řady, počkejte minimálně do prvního zazvonění, než se posadíte.
Pokud se stane, že se v řadě musíte dostat přes jiné diváky, vždy chodíme čelem k nim a nešetříme slůvky „s dovolením“ a „děkuji“.
Máte-li lístky do lóže, nemusíte si dávat kabáty do šatny a myslete na to, že místa v přední části lóže jsou pro ženy a muži sedí za nimi.
V řadě by měla žena sedět po mužově pravici, pokud ovšem není z druhého místa lépe vidět.
Žádné šustění sáčky s bonbóny
Během představení se chováme tak, abychom v žádném případě nikoho nerušili. Nešustíme sáčky od bonbonů, žvýkaček ani ničím podobným. Nic nežvýkáme ani necucáme. Nebavíme se se svým doprovodem ani šeptem a nenakláníme hlavy k sobě.
Nemusíme se ovšem bát hlasitých projevů, pokud v nás představení vyvolá emoce. Nebojte se nahlas zasmát. Na divadle je krásné to, že jsou diváci i herci v kontaktu a herci mohou přizpůsobit svůj herecký projev právě podle reakcí diváků.
Potlesk na konci každého jednání nebo u muzikálů po každé písni, je samozřejmostí. Stejně tak jako potlesk na konci představení, který by měl trvat po celou dobu děkovačky, dokud se zvedá opona. Pokud se vám představení skutečně líbilo, můžete při potlesku vstát a dát tak hercům najevo vaši nadměrnou spokojenost. Na pískání ale zapomeňte a nechte si ho raději na rockový koncert.
Po představení nepospíchejte
Přestože po představení pospícháte, abyste stihli autobus nebo vlak, nebo se chcete vyhnout frontě v šatně, když už jste si do ní museli odložit kabáty, nikdy neodcházejte z hlediště před skončením děkovačky. Je to velice neslušné a neuctivé především k hercům, pro které má být děkovačka moment odměny a poděkování právě potleskem.
Nehledě na to, že při děkovačce se v sále rozsvítí, aby herci právě mohli vidět spokojené úsměvy diváků, takže pokud se k nim otočíte zády a začnete chvátat pryč ze sálu, rozhodně si toho všimnou.
Na džíny a tenisky zapomeňte
A jak se správně do divadla obléct? Spousta lidí má za to, že v dnešní době se to už moc neřeší. Omyl, řeší. A řešit byste to měli i vy, pokud nechcete schytávat znechucené a opovržlivé pohledy ostatních.
Není nic horšího, než když si celá rodinka vyrazí do Prahy na muzikál a všichni jsou oblečeni do manšetráků, pohorek, mikin s kapucí a kšiltovek. Ano, to se skutečně stalo.
Nikdy nic nezkazíte, když se do divadla hezky upravíte a obléknete. Kam jinam se chcete načančat než právě na takovou společenskou událost? A obzvlášť po všech těch lockdownech a home officech.
Dámy by si měly vzít například koktejlové šaty či kalhotový kostýmek a na divadelní premiéru nebo do Národního divadla je vhodné obléct velkou večerní.
Pánům stačí tmavý oblek s tmavými ponožkami a na premiéru by měli zvolit smoking.
Autor: Klára Kovalčíková