Vera Wang a její luxusní šaty jsou známé po celém světě. Chtěli byste si je obléct i vy

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
Vera Wang

Zdroj: Shutterstock

Vera Wang už oblékla snad všechny od Kardashianových po Michelle Obama. Ženy po celém světě touží po jejích svatebních šatech, které stojí tisíce dolarů? O koho se ve skutečnosti jedná a co je Vera Wang zač?

„Pokud by někdo řekl, že budu tou dívkou, která se nevdá do svých čtyřiceti let a která postaví svůj byznys na šití svatebních šatů, zasmála bych se,“ uvedla Wang pro CNBC.

Úspěch v pozdějším věku

Její největší životní úspěch přišel až později. Wang žila privilegovaný život se svými čínskými rodiči, kteří se přistěhovali na Manhattan. V sedmi letech začala krasobruslit a vynikala, po neúspěšných pokusech zúčastnit se olympijských her ale obrátila pozornost na svou další vášeň, módu.

Wang strávila sedmnáct let v časopise Vogue, dokud její místo šéfredaktorky nepřevzala Anna Wintour po dlouhém boji o tuto pozici. Po odchodu z redakce se rozhodla vdát se za Arthura Beckera, s nímž se již rozvedla, a snažila se tehdy najít svatební šaty, které by se jí líbily.

Její otec viděl její bod bolesti jako obchodní příležitost. Wang však váhala. „Myslela jsem si, že je pro mě možná příliš pozdě,“ říká. Její otec ji však stále povzbuzoval, dokonce jí v roce 1990 dal peníze na otevření jejího vlajkového salonu v hotelu Carlyle v New Yorku.

Nejen šaty

Z jednoho malého salonu se podařilo Wang udělat neuvěřitelný byznys a o šaty byl obrovský zájem. Dnes existují svatební butiky Vera Wang v Londýně, Tokiu a Sydney.

Její značka se rozšířila také na konfekce, šperky, brýle, boty, vůně a domácí potřeby. Wang má licenční smlouvy se společnostmi Zales, Kohl a přímo zaměstnává více než dvě stě lidí.

„Jsem jediným vlastníkem,“ říká Wang o svém podnikání. V roce 2020 se v průzkumu společnosti Forbes ukázalo, že čisté jmění známé návrhářky bylo kolem dvě stě sedmdesáti miliony dolarů.

V jednasedmdesáti letech nemá Wang v plánu zpomalit. V únoru například vytvořila limitovanou edici vodky. „Myslím, že den, kdy nechci růst, bude opravdu den, kdy se zastavím,“ říká.

Wang podporuje všechny mladé lidi, kteří mají sny a bojí se je uskutečnit. Všem mladým odvážlivcům doporučuje, aby se nenechali vykolejit.

Zdroj: CNBC
Autor: Pavel Světlý

Související články