Suspension: Bolestivý je nápich, poté už jde vše samo. Věšení na háky si získává čím dál více příznivců

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
hak

Zdroj: Shutterstock

Zatímco pro někoho je to zajímavý způsob, jak své tělo napumpovat adrenalinem, pro jiného je samotná představa naprosto nesnesitelná. Suspension neboli věšení na háky má proto mnoho příznivců, ale také odpůrců.

Pro někoho může být pohled na člověka s háky zabodnutými do různých částí těla nepříjemný. Najdou se ale i tací, kteří se rádi nechají na háky pověsit a užívají si to.

Když bolest vystřídá euforie

Pokud by snad někdo podlehl dojmu, že věšení na háky nebolí, měl by být co nejdříve vyveden z omylu. Je jasné, že suspension určitou bolest přináší. Podle těch, kteří se tomu věnují, ale prvotní pocit bolesti velmi rychle vystřídá neskutečný pocit euforie.

Suspension neboli věšení na háky se od náboženského rituálu dostalo až do divadelních sálů. Od druhé poloviny 20. století se totiž stalo součástí body artu, což je umělecký styl pracující s lidským tělem jako s uměleckým materiálem.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Stefan Macko (@czechguy.stefan)

Sdružení lidí se stejným zájmem

Někoho pohled na člověka visícího na hácích zapíchnutých do kůže znechutí. Pro jiného to ale bude dechberoucí pohled, při kterém okamžitě pocítí touhu to vyzkoušet.

Vytváří se komunity, pro které je zavěšování na háky spojením euforie, bolesti, rozkoše a také pláče i smíchu. Jedním z nadšenců pro suspension je také Míla Bugtcher ze Studia Hell. Pro zájemce pořádají workshopy, kde si to mohou vyzkoušet.

„Lidi, co jdou na Workshop, už většinou vědí, o co se jedná. Ti už často nějakým pohovorem prošli, jsou připravení. Je ale hodně lidí, kteří se na to přijdou jen zeptat do Hellu, dáme s nimi řeč a většinou řekneme: Hele, promysli si to ještě půl roku a rok, pak se ozvi. Někteří se ozvou, někteří ne. Je dobré to neuspěchávat. Je to stejné jako dobré tetování, to taky neuspěcháte,“ řekl Míla Bugtcher pro idnes.cz.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Rolf Buchholz (@robuchholz)

Existuje několik suspension pozic

Věšení na háky má tu výhodu, že se dá použít na kterékoli části těla, kde je dostatek kůže. Existuje proto hned několik pozic, které se při suspension používají. Některé jsou určené pro začátečníky, jiné pro pokročilejší. Mezi základní pozice patří suicide neboli zavěšení na zádech, pozice Superman nebo Lotos.

Věšení na hácích není jen o visení ve vzduchu

Suspension rozhodně není jen o člověku, který se pomocí háků nechá zavěsit nad zem. Samotnému visení ve vzduchu předchází napíchnutí a také samotný proces věšení. Nápich je přitom jedna z nejnáročnějších a pochopitelně také nejbolestivějších částí. Jakmile se přes ni člověk dostane, pak už zpravidla zvládne i zbytek.

Po nápichu se postupně napíná kůže, nevytahuje se většinou naráz. Člověk si nejdříve zvykne na ten pocit, a jakmile je připravený, postupně a pomalu dochází k jeho zvedání. Ve chvíli, kdy se člověk ocitne nad zemí, dostavuje se ta příjemná část. Přijde stav, ve kterém člověk cítí hřejivé teplo, bolest se vytratí a může si naplno užívat ten pocit, že létá.

Zdroj: idnes.cz, theguardian.com, huffpost.com
Autor: Karolína Nezbedová

Související články