Pohřbu prince Philipa se zúčastnili jen jeho nejbližší

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
Pohreb princ Philip

Zdroj: Profimedia

Začátkem dubna tohoto roku zasáhla britskou královskou rodinu smutná zpráva. 9. dubna zemřel v krásném věku 99 let princ Philip. Členové britské královské rodiny se s ním rozloučili v kapli svatého Jiří na hradě Windsor.

Princ Philip, manžel královny Alžběty II. neměl státní pohřeb. Toho se proto nezúčastnila veřejnost, ale jen třicítka hostů – převážně příbuzenstva. Navzdory tradici na sobě muži z královské rodiny neměli uniformy, ale civilní obleky.

Událost přenášely televize i rozhlas

Pohřeb prince Philipa se konal 17. dubna. Smuteční obřad začal ve tři hodiny odpoledne místního času, ale již půl hodiny předtím bylo možné sledovat přenos ceremoniálu na YouTube kanálu královské rodiny.

Událost byla přenášena nejen televizí, ale také rozhlasem. Památku prince Philipa proto mohli uctít lidé po celém světě. Zároveň to bylo opatření proti shromažďování Britů v době pandemie.

Unikátní a osobitý vzhled vozidla, které vezlo rakev

Ve dvě hodiny a čtyřicet minuta byla rakev s ostatky prince Philipa přenesena do vozu, který ji měl převézt ke kapli.

Vojensky zelený Land Rover Defender TD5 130 měl unikátní a osobitý vzhled, kterým připomínal koníčky prince Philipa. Na jeho designu i technických úpravách se totiž sám podílel.

Právě vzhled automobilu světu připomněl, že princ Philip byl především praktický muž. Díky své vynalézavosti totiž dokázal z tradičního stroje udělat stroj hodný 20. nebo 21. století.

Královna přijela do kaple odděleně

Manželka prince Philipa, královna Alžběta II., se do kaple přesunula odděleně ve voze Bentley. Těsně za vozem, který vezl rakev, kráčely Philipovy nejstarší děti – princ Charles a princezna Anna. Průvodu se účastnili také další dva synové, princ Andrew a princ Edward.

Špalír pro procesí pohřbu dělali členové Královského námořnictva a dalších armádních složek. K poctě prince Philipa byly během obřadu vypáleny dělostřelecké salvy. Malý sbor také zazpíval několik skladeb, které si sám vévoda vybral.

Pohřeb byl terčem pozornosti i z jiných důvodů

O pohřeb prince Philipa se zajímal celý svět. Nejen proto, že ho lidé napříč celým světem měli rádi, ale mohla za to i vypjatá situace mezi královskou rodinou a princem Harrym.

Jeho účast na pohřbu byla první návštěvou v Londýně od loňského března, kdy se vzdal svých povinností v rámci monarchie.

Málokomu uniklo, že Harry nekráčel ve smutečním průvodu po boku svého bratra Williama, ale oddělil je syn princezny Anny – bratranec Peter Phillips.

Zdroj: harpersbazaar.com, e15.cz
Autor: Karolína Nezbedová

Související články