Koronavirus v pražské zoo. Slavný gorilí samec Richard se nakazil

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
Richard gorila

Zdroj: Yan Renelt / MAFRA / Profimedia

Ikona pražské zoo gorilí samec Richard a další dvě zvířata měla pozitivní test na koronavirus. Příznaky mají zatím mírné a jsou pod dohledem chovatelů a veterinářů.

Pandemie ovlivňuje životy nejen lidí, ale i zvířat. Zoologické zahrady se drží statečně, prodávají vstupenky na dobu po otevření nebo vymýšlení různé akce, které jim napomůžou přežít v těžkých časech.

Zatímco jiné podniky snížily výdaje na minimum a trápí je hlavně náklady na mzdy a nájemné, bohužel zoologická zahrada musí zajistit potravu pro veškerá zvířata stejně, jako by tomu bylo, kdyby bylo otevřeno.

Zvířatům se nemoc nevyhýbá

Koronavirus se bohužel nevyhýbá ani zvířatům. Ačkoli dříve se myslelo, že je to naopak, dnes už je i ze zahraničí potvrzeno, že přenos z pozitivně testovaného člověka na zvíře je možný a bohužel i častý.

Zatímco krávy a prasata by měly mít imunitu vyvinutou dobře, kočky nebo psi jsou na nákazu náchylnější.
V loňském listopadu muselo Norsko vybít populaci až 17 milionů norků, u kterých se nákaza objevila. Norčí farmy postihla těžší forma mutace.

Koronavirus zasáhl pražskou zoo

Pražská zoo v Tróji eviduje k dnešnímu dni tři případy nákazy koronavirem. Téměř třicetiletého gorilího samce Richarda trápí především nechutenství a únava, dva nakažení indičtí lvi Jamvan a Suchi se potýkají s kašlem a rýmou.

Všechna tři zvířata byla odhalena díky vzorkům z trusu. Testování ostatních zvířat se plánuje. Nákaza se pravděpodobně přenesla z chovatelů v zoo, kteří byli pozitivní.

Vlna solidarity od fanoušků

„Je téměř jisté, že podobně, jako tomu bylo v Bronx Zoo nebo San Diego Zoo, se nákaza na zvířata přes veškerou opatrnost a přijatá opatření přenesla z covid pozitivních chovatelů,“ řekl ředitel trojské zoo Miroslav Bobek. Karanténu či izolaci nakažených zvířat ale zoo neplánuje, pro zvířata by takové situace znamenaly přílišný stres.

Na sociálních sítích se strhla lavina podpory ze strany fanoušků. Všichni přejí zvířatům brzké uzdravení a celé zoo brzké otevření. Strach mají především o Richarda, který je jednou z ikon celé pražské zoologické zahrady.

Srdečně přejeme za celou redakci brzké uzdravení.

Zdroj: Facebook

Autor: Martina Drudíková

Související články