Jaromír Jágr nehází Rusy do jednoho pytle. O to stejné pak prosí nejen své české fanoušky

od Raina Tomanová
   2 minuty čtení
jaromir jagr

Zdroj: CNC / Profimedia

Jaromír Jágr má svou hokejovou rodinu hlavně na Facebooku a Instagramu. Tam se vyjadřuje ke všem tématům, která se ho týkají. Jedním z nich je také ruská invaze na Ukrajinu.

Rusové kvůli válce na Ukrajině čelí výhrůžkám, šikaně a dalším problémům. Přitom i v Rusku jsou jedinci, kteří s válkou nesouhlasí a ostře se proti ní vyhrazují. Právě kvůli šikaně vyzývá hokejista své fanoušky k tomu, aby všechny neházeli do jednoho pytle.

Šikana se projevila už i na základních školách

„Je mi smutno, když to čtu. Prosím, i přes vše, co v poslední době vidíme a zažíváme, zůstaňme slušní lidé. Neházejme všechny do stejného pytle. Nedělejme druhým to, co odsuzujeme u jiných. Jen můj názor. Vím, že ne všichni se mnou souhlasí,“ napsal český hokejista.

Jágr zatím o šikaně pouze četl, ale ranilo ho to stejně. Reakce Čechů na ruské spoluobyvatele si přečetl až po zápase se Spartou. A názory českých jedinců ho mrzí. „Jsem pravoslavné víry, takže v našem kostele se setkává spousta Ukrajinců a Rusů a žádný problém jsem vyloženě neviděl,“ odpověděl na otázku, jestli má podobné případy také ve svém okolí.

Rusové, kteří žijí v Česku, mají problémy s místními obyvateli, kteří je nejen slovně napadají. Některé ženy již popsaly pro CNN Prima NEWS nepříjemné zážitky a také strach z používání svého rodného jazyka. Množí se také nenávistné nápisy na zdech nebo v ordinacích lékařů.

V pražské kavárně si například můžete přečíst: „Ruské a běloruské okupanty neobsluhujeme.“ Pro občany Ruska tu najdete také velmi zvláštní pravidla: „Před vstupem do bistra nejdříve slušně pozdravte. Než se vám začnu věnovat, sami jako první řekněte, že jsou Putin a Lukašenko masoví vrazi. Pak se za ně omluvíte a budete se stydět. Poté si můžete teprve objednat.“

Jágr není jediný, kdo vyzývá ke slušnému chování k ruským obyvatelům

Podobné nápisy a pokyny můžete najít také v některých lékařských ordinacích. „Od dnešního dne s okamžitou platností v rámci morálního postoje přestáváme ošetřovat ruskou verbež. Ani to u nás nezkoušejte,“ zní jeden z nich. K tomu, aby se Češi chovali k Rusům přátelsky, vybízí také ministr vnitra Rakušan nebo premiér Fiala.

Nenávist je totiž pomalu vidět i na základních školách, kde čeští žáci šikanují své spolužáky pocházející z Ruska. Jágr se také vyjádřil k tomu, že je mu líto všech, kteří přišli o všechno a utekli z Ukrajiny pouze s jednou taškou. „Matky a děti se loučí se svými otci, kteří jdou bojovat. Nevědí, jestli se ještě někdy uvidí, a věří, že svět se o ně postará.“

Zápas Kladna se Spartou se odehrál v Praze, i když to původně nebylo v plánu. Nakonec se tak kluby dohodly kvůli vyšší kapacitě a výtěžek ze zápasu pak putoval na konto pro pomoc uprchlíkům. Podobného názoru je také kapitán pražského klubu Filip Chlapík: „Ale nejsme politici, jsme sportovci a tohle je naše práce. Takže při zápase na nic jiného nemyslím.“

Zdroj: CNN Prima NEWS

Autor: Raina Tomanová

Související články