Hurvínek: Nejslavnější česká loutka slaví 95 let

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
Hurvinek a Spejbl

Zdroj: Profimedia

Kdo by neznal ušatého kluka s velkým nosem, jehož nejlepšími kamarády jsou Mánička a pes Žeryk? Loutka Hurvínka baví děti i dospělé už dlouhé roky, věřili byste ale tomu, že je to už 95 let od jeho prvního vystoupení?

Vtipné hlášky i zážitky ze života demonstruje Hurvínek společně s přáteli a taťuldou Spejblem nezapomenutelným způsobem. Nejen z toho důvodu se dřevěná loutka stala tak oblíbeným symbolem České republiky.

Především dnes, když je většina vtipů kontroverzních, nebo se týká nové doby, jsou zkrátka legrační hlášky Hurvínka, které se zakládají na jednoduchém humoru, pro mnohé milovníky klasiky odpočinkem.

Loutka představuje původního majitele

Josef Skupa byl plzeňský loutkoherec, který vystupoval s původní loutkou kašpárka už v roce 1920. Pak přišel o pár let později s nápadem vytvořit zmenšeninu sebe sama.

A tak vznikl Hurvínek, který se poprvé objevil v loutkohře Počestný dům. Tehdy ještě neměl být Spejblovým synem, ale postupně se k tomu loutkoherec dopracoval. Stejně tak Mánička vznikla až o pár let později, ta letos slaví 91 let.

Paní Kateřina, která je dnes pro mnohé nepostradatelnou součástí skupinky loutek, se objevila ve skutečnosti až v 70. letech minulého století. Až tehdy byla nakonec dřevěná rodina kompletní.

Měnil se s časem

Hurvínek si za ty desítky let, které už vystupuje, získal několik majitelů. Jak již bylo zmíněno, tím prvním byl jeho tvůrce Josef Skupa. Později se o loutku staral Miloš Kirschner, který jim proslavil i mimo republiku.

Následně převzal Hurvínka Martin Klásek. Ten z něho udělal trochu modernějšího kluka, který se proslavil už bezmála po celém světě. Od roku 2017 ho má v režii Ondřej Lážnovský.

Stejně tak, jako se mírně změnila jeho povaha, měnilo se i oblečení. Současný Hurvínek je sice jiný než ten původní, na druhou stranu není tak moc rozdílný a fanoušci ho stále poznávají.

Chlapec, který se stal legendou, 2. května 2021 oslavil už 95. narozeniny. Je důkazem toho, že i když umění jde kupředu a existují televize a různé internetové pořady, někteří lidé zkrátka nikdy na klasické loutkové divadlo nezanevřou.

Potkáte ho nejen na place

Samozřejmě, že Hurvínkovo hlavní místo je v divadle. Jenže s dobou je třeba ho proslavit i jinak. Proto se jeho postava velmi často ukáže i v televizních pohádkách a představeních.

Existuje také celá řada počítačových her pro děti, ve kterých Hurvínek slouží jako postava, která pomáhá se vzděláváním, učí děti vtipnou formou češtinu nebo matematiku.

I když by se mohlo zdát, že je to znesvěcení, když se loutka stane postavou ze hry nebo z televize, opak je pravdou. Podle mnohých teoretiků se totiž právě díky tomu chtějí děti na Hurvínka podívat osobně a vzniká tak jejich zájem o klasické divadlo.

Autor: Shani Maiová

Související články