Footfetish: Nevinná úchylka nejen mužů. Její popularita u nás silně vzrůstá

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
Footfetish

Zdroj: Shutterstock

Footfetish se rozšířil především v 16. a 19. století v Evropě. Tato milostná praktika tehdy reagovala na velké množství pohlavních chorob, které se ve světě vyskytovaly. Dnes je poměrně uznávaná a stává se oblíbenou také v České republice.

Podle někoho jde o druh fetišismu. Za ten dokonce označil footfetish i významný lékař Sigmund Freud. Ale mnozí tvrdí, že jde o poměrně nevinnou součást milostného života, která má do fetiše daleko.

Footfetish se vyznačuje zálibou v obdivování partnerových nohou a také oblečení na nich. Obvykle jde o punčochy nebo boty na vysokém podpatku, které se v milostných chvilkách stávají předmětem vzrušení.

Poprvé byly informace o footfetishi zaznamenány už v 13. století. Později byl spojen s epidemiemi pohlavních nemocí, během kterých byl zdravou a bezpečnou alternativou k běžnému pohlavnímu styku. Z olizování nohou totiž AIDS nechytíte.

Lidé provozující footfetish rádi partnera líbají na nohách, dokonce i na chodidlech, někdy mu ocucávají jednotlivé prsty nohou. Ačkoli se tato touha objevuje častěji u mužů, někdy se vyskytuje také u žen.

Nesexuální část těla

Na lidském těle je mnoho míst, které nepřímo souvisí s pohlavním stykem. Těmi jsou například rty, uši a krk, které jsou běžně při milostné předehře zapojovány. Nohy jsou nejčastější takzvaně nesexuální částí těla zapojovanou do milostných hrátek.

Odborníci se prozatím nedokázali shodnout na tom, co je právě na nohách pro fetišisty tak moc zajímavé. Podle znalců na webu Healthline.com nemusí jít pouze o zapojování nohou do sexuálních her. Footfetishisté o nohy svého partnera rádi pečují v rámci běžného fungování.

Nohy mu umývají, masírují nebo mu na nich lakují nehty. Často také může jít o akt nadvlády a ponížení, které v posteli způsobuje vzrušení. To, že se o někoho člověk stará a doslova mu leží u nohou, může někomu připadat jako sexuální zážitek.

Samotní fetišisté si někdy užívají pocit, že je někdo ovládá a oni jsou pod jeho nátlakem (samozřejmě v rámci hry). Někdy je to skutečně ale pouze dotek kůže na nohách, tetování nebo řetízky, které člověku připadají svůdné.

Footfetish v Česku

Na různých diskusních fórech u nás se lidé vzájemně svěřují se svými touhami a zjišťují, jak je na tom jejich okolí. Například na jednom z největších internetových portálů je takových dotazů celá řada.

„Máte zkušenosti s footfetišem? Tedy úchylkou, kdy partnera vzrušují vaše nohy? Já tu úchylku totiž mám a jsem ve svém okolí sám, manželce jsem se to styděl na začátku vztahu říct, ale nakonec to nějak vyplynulo a teď si mou péči i užívá,“ svěřuje se jeden z uživatel.

Mnoho lidí na jeho zprávu reaguje pozitivně a přiznávají se, že oni sami, nebo někdo v jejich okolí footfetish provozuje. Zároveň se lidé vzájemně upozorňují na nutnost hygieny, jejíž nedostatek by v tomto případě mohl vést k problémům.

Odborníci stále pátrají po tom, co je skutečnou příčinou toho, že někoho nohy tolik vzrušují. A ačkoli se jedná o fetiš, což má slovo už v názvu, podle mnohých není třeba se za své touhy stydět.

Zdroj: wikipedia.org, emimino.cz, vibratory.net
Autor: Shani Maiová

Související články