Chanel číslo 5: Tajemství nejslavnějšího parfému na světě

od Nikola Jaroschová
   < 1 minuta čtení
Channel

Zdroj: Ellica / Shutterstock.com

Jen málokdo by neznal Chanel a parfémy hrdě nosící tuhle legendární značku. Ve světě vůní je Chanel pojem, o kterém není pochyb, že má hloubku. Věděli jste, že právě letos slaví ikonický parfém Chanel N°5 své jubileum? Je mu nádherných sto let!

I když už je to sto let od vzniku této vůně, mnoho lidí je přesvědčeno, že zažívá stejný boom jako v roce 1921, kdy poprvé spatřila světlo světa. Nabízí se tedy otázka, proč je Chanel N°5 věčnou ikonou.

Kombinace více než osmi desítek složek

Chanel číslo pět je jedinečná vůně, která ukrývá hned několik desítek složek a tónů. Najdete v ní nejen výrazné santalové dřevo, ale také osvěžující citrusový bergamot nebo pomerančový květ, nechybí ani podtón jasmínu.

Kdo někdy Chanel N°5 vyzkoušel, ten by ho bezpečně poznal i se zavázanýma očima. Parfém se dokáže přizpůsobit každé ženě.

Výroba parfému má samozřejmě ostře střežený recept. Obsahuje mimo jiné i aldehydy nebo syntetické prvky, které mu dodávají opojnou „je ne sais quoi“.

Když vůně vyšla, byla to bomba

Parfém spatřil světlo světa v roce 1921 a zažil okamžitě obrovský boom. V té době totiž byly na trhu vesměs květinové vůně s jednou notou.

Omamná vůně ale nebyla jedinou věcí, pro kterou se parfém tak rychle proslavil. V té době bylo jakýmsi zvykem dávat parfémům fantazijní jména (jako například Guerlain L’Heure Bleue, tedy óda na každý den, kdy je obloha v nejhlubším odstínu). Parfémy měly zdobené flakonky a motivy vytesané do skla.

Elegantní lahvička Chanel N°5 s geometrickými prvky se tak mezi ostatními parfémy vyjímala a získávala si tak stále větší pozornost.

Zdroj: firstpost.com, elle.com
Autor: Karolína Nezbedová

Související články