Zjistili jsme pro vás ty největší benefity pravidelné konzumace kakaa

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
Pravidelna konzumace kakaa

Zdroj: Shutterstock

Již staří Aztékové věděli, jak na naše zdraví působí kakao, a od tohoto tradičního nápoje očekávali mnohé – například přísun energie nebo zlepšení potence. Kakao se přidává do tolik oblíbených sladkostí i nápojů, kterým je mnohdy těžké odolat.

Co kdybychom vám řekli, že se dobrotám z kakaa nemáte vyhýbat, protože má pozitivní vliv na vaše zdraví? V tomto článku vám prozradíme, jak vám může prospět pravidelná konzumace kakaa!

Nejlepší je v té nejčistší podobě

Na samotném začátku jsou kakaové boby, které se nejdříve oloupou, poté se nechají několik dní fermentovat a následně se upraží a semelou na pastu. Lisováním pasty vznikne kakaové máslo a sušina s obsahem kakaového tuku.

Když se smíchá máslo a sušina, vznikne základ pro čokoládu – jednu z nejoblíbenějších sladkých dobrot na světě. Následně se ještě přidá cukr, mléko a další suroviny, bez kterých by to nešlo.

Zde ale přichází jedno „ale“. Zastánci zdravé výživy jsou toho názoru, že lepší než čokoláda je pro naše zdraví kakao v nejčistší podobě – tedy tak, jak ho příroda vytvořila.

Jak kakao může prospět vašemu zdraví?

Ne všichni dokážou konzumovat kakao v jeho nejčistší podobě – pravý kakaový prášek je hořký a ne všem je hořkost po chuti. Doporučit proto můžeme vyhledávat opravdu kvalitní, vysokoprocentní čokoládu.

A jak může pravidelná (nikoli však přehnaná, protože přecpávat se čokoládou zdravé není) konzumace kakaa prospět vašemu zdraví?

Možná se budete divit, kolik zdravotních benefitů kakao nabízí. Společně si nyní představíme některé z nich, o kterých jste možná ani nevěděli.

Snižuje vysoký krevní tlak

Kakaový prášek i v podobě vysokoprocentní čokolády může být nápomocný při snižování vysokého krevního tlaku.

Vděčit za to můžeme flavanolům, které se v kakau nachází a které upravují hladinu oxidu dusnatého v krvi. To může celkově zlepšit funkci cév a snížit vysoký tlak.

Napomáhá mozku a zlepšuje náladu

Kakao obsahuje polyfenoly, o kterých je známo, že zlepšují průtok krve a krevní zásobení mozku.

O čokoládě se přece říká, že je dobrá na nervy, ne? Pravda je taková, že kvalitní čokoláda nebo přímo kakaový prášek může napomoci při zlepšení nálady.

Pravidelná konzumace kakaa zlepšuje celkový klid a spokojenost. Inu, dost dobrý důvod, proč si pravidelně pochutnat na kvalitní čokoládě, co říkáte?

Další zdravotní přínosy čokolády

Mezi další zdravotní benefity patří obsah látky zvané katechin, který funguje jako prevence proti civilizačním chorobám. Upřít mu nelze ani prevenci proti srdečním onemocněním.

Zdroj: webmd.com, healthline.com, treehugger.com
Autor: Karolína Nezbedová

Související články