Zázvor možná není vaše nejoblíbenější ingredience, vaše zdraví vám však za něj poděkuje

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
zazvor

Zdroj: Shutterstock

Zázvor bezpečně poznáte podle jeho typické vůně a ostré, mnohdy štiplavé chuti. Ne každému „sedne“ a jsou lidé, kteří se mu vědomě vyhýbají, protože jim prostě nevoní, natož pak aby jej pozřeli. Zázvor má ale našemu zdraví hodně co nabídnout a byla by škoda ho ignorovat.

Nejenže dokáže zázraky, pokud jde o naše zdraví, ale zároveň je to nedocenitelná surovina, která umí proměnit jídlo k nepoznání. Ne nadarmo je zázvor hojně využíván nejen v kuchyni, ale také v přírodním léčitelství.

Říká se mu přírodní všelék

O zázvoru se často říká, že je to přírodní všelék, který si dokáže poradit hned s celou řadou zdravotních neduhů.

Je tu sice jeho výrazná chuť a silné aroma, které nemusí být každému po chuti, ale když dáte zázvoru šanci, dokáže vás přesvědčit o tom, že to rozhodně stálo za to.

V čem je tak výjimečný?

V zázvoru se ukrývá mnoho důležitých a cenných složek. Najdeme v něm především antioxidanty, které brání škodlivým radikálům, aby páchaly v našem těle neplechu.

Je známý také pro své protizánětlivé účinky, má pozitivní vliv na naše trávení, podporuje detoxikaci těla a může být nápomocný při problémech se zažíváním.

Přínos zázvoru pro naše zdraví

Určitě vás zajímá, jak může na první pohled obyčejný, pro někoho možná dokonce nevábný zázvor prospívat našemu zdraví. Pozitivních účinků má přitom hned několik.

Kupříkladu je to skvělý pomocník při nevolnostech. Sází na něho zejména těhotné ženy, které nedají dopustit na zázvorová lízátka. Pomáhá také na cestovní nevolnost a je vhodný i pro děti, které mají během cestování žaludek na vodě.

Pokud trpíte nadýmáním, což může být značně nepříjemné, i tady vám může pomoci na první pohled obyčejný zázvor. Ten totiž působí jako karminativum, což znamená, že zabraňuje plynatosti.

Pomáhá při zánětu, proti infekci a snižuje hladinu cukru

V zázvoru je obsažena sloučenina, která dokáže zmírňovat projevy zánětu. Jakmile se v těle objeví zánět, zázvor představuje přirozený způsob, jak mu pomoci, aby se zánětu zbavilo.

Měli byste také vědět, že napomáhá v boji proti infekci. Možná vás to překvapí, ale zázvor má vyšší antibakteriální účinky než některá antibiotika a zrovna tak i antivirové vlastnosti, zejména pak proti respiračním virům.

Nápomocný může být také lidem, kteří mají cukrovku. O zázvoru je známo, že má schopnost snížit hladinu cukru v krvi.

Zdroj: thethirty.whowhatwear.com
Autor: Karolína Nezbedová

Související články