Zapomeňte na tyto způsoby vaření, kterými si zaděláváte na zdravotní problémy

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
nezdrave smazeni

Zdroj: Shutterstock

Někdo si vaření užívá a považuje ho za svůj koníček. Pro jiného je to naopak otrava a nuda. Ke které skupině lidí patříte vy? Jste nadšeným kuchaříčkem, který s láskou stráví hodiny v kuchyni nad přípravou nějaké té dobroty? Nebo jste naopak ten typ člověka, který vaření považuje za nutné zlo potřebné k přežití?

Ať už je to tak, či onak a vy v kuchyni trávíte jen nutné minuty, nebo naopak dlouhé hodiny, možná se i vy dopouštíte chyb, které mohou ohrozit vaše zdraví. Není třeba se hned lynčovat – tyhle chyby totiž dělá mnoho lidí, dokonce i známí kuchaři!

Běžně používané způsoby vaření mohou ohrozit vaše zdraví

Existuje mnoho způsobů přípravy jídla. Pečení, vaření, dušení, smažení, grilování, flambování… Seznam by mohl být velmi dlouhý.

Jsou tu ale tři běžně používané způsoby přípravy jídla, které hodně lidí používá, a přitom netuší, že tím vlastně ohrožují svoje zdraví.

O jaké tři způsoby přípravy pokrmů jde a používáte je ve své kuchyni i vy? Po přečtení následujících řádků už je jistě používat nebudete!

Fritování

Fritování je oblíbený a rychlý způsob, jak si připravit něco hříšně kalorického. Kdo by dokázal odolat fritovaným hranolkům nebo třeba kuřecímu řízku, že?

Napadlo vás ale, co je fritování skutečně zač? Při tomto způsobu přípravy jídla vzniká chemická látka, která se nachází například v cigaretovém kouři. Používá se v průmyslu, například při čištění odpadních vod. A tuhle chemikálii si pak dobrovolně dáváte do těla.

Zuhelnatění

Už jste někdy grilovali nebo smažili maso a přehnali jste to? Stát se to může, jasně. Pak jste měli na potravinách fleky, které byly doslova zuhelnatělé.

Většina lidí lehce zuhelnatělé kousky (například na mase) bez problému sní. Jsou trošku hořké, ale co už? Napadlo by vás ale, že právě tyhle černé kousky jídla vám mohou uškodit?

Při grilování nebo smažení na hodně vysokou teplotu vznikají chemikálie, které mohou způsobit změny v naší DNA a zvýšit riziko rakoviny. Určitě si příště dáte ten uhelnatý kousek masa?

Zahřívání nevhodných olejů

Bez oleje se v kuchyni neobejde žádný kuchař. Není ale olej jako olej a i v jeho použití se dají napáchat nemalé chyby.

Oleje s vysokým obsahem polynenasycených tuků, jako třeba olej slunečnicový, sójový nebo kukuřičný, se při vysoké teplotě štěpí a vytváří potencionálně nebezpečné sloučeniny. Ty mohou ničit zdravé buňky a zvýšit tak riziko vzniku některých druhů rakoviny.

Zdroj: health.com
Autor: Karolína Nezbedová

Související články