Tupý nůž dokáže vytočit každého kuchaře. Mějte ty své vždy pořádně nabroušené. Poradíme vám, jak nejlépe na to

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
ostreni noze

Zdroj: Shutterstock

Bez pořádně nabroušeného nože se v kuchyni neobejdete. Jen si zkuste pižlat pořádný kus masa tupým nožem, to je zkrátka o nervy. Bohužel většina lidí netuší, jak nože správně nabrousit. Buď za tuhle činnost platí někomu jinému a utrácí tak zbytečné peníze, nebo nechávají nože tupé a následně se vztekají, když s nimi nemohou pořádně nic nakrájet.

Je-li jedna z možností i váš případ, pak je dobře, že si čtete dnešní článek. V tom vám totiž prozradíme, jak si doma snadno nabrousíte nože.

Proč nože brousit?

Nože se brousí proto, aby byly ostré. Logicky. Brousíme je proto, aby fungovaly správně. Pamatujte, že každý nůž, ať už malý, nebo velký, ať už na sýr, nebo na maso, potřebuje čas od času nabrousit.

A jak hravě poznáte, jestli vaše kuchyňské nože už doslova nevolají o pomoc, že jsou tupé, až hanba? Jednoduše, stačí k tomu papír!

Vezměte list papíru a udělejte řez. Povedlo se vám to? Super! Co ale v případě, kdy se papír roztrhne a řez se nepovede? Tehdy to značí jediné: je čas brousit!

Nepleťte si broušení s ostřením

Myslíte si, že broušení znamená to samé jako ostření? Netřeba se stydět, tuhle mylnou domněnku v sobě nosí vícero lidí. Pravda je, že broušení je něco jiného než ostření.

Během broušení se odebere materiál a vytvoří se tzv. řezný úhel. Z tupé čepele ve tvaru písmene U, která dokonce může být na některých místech vyštípnuta, vytvoříte konzistentní ostří ve tvaru písmene V.

Jak si nože nabrousit doma?

Nože si zvládnete nabrousit doma, nemusíte je nikam nosit nebo si zvát specialistu – dříve tito lidé chodívali například po panelácích a nabízeli své služby.

Budete k tomu potřebovat brusný kámen. Pořídíte ho v supermarketu i obchodě s domácími potřebami. Najdete na něm číslo, které udává jeho hrubost. Čím je číslo nižší, tím je brusný kámen hrubější, a čím naopak vyšší, tím je jemnější.

Postup

Při broušení je potřeba dodržovat úhel patnáct stupňů. Záleží na vás, jestli budete brousit jednou rukou, nebo jestli použijete obě. Na nůž není nutné tlačit.

Přiložte nůž na kámen a jedním tahem od jeho konce k druhému proveďte táhlý pohyb čepele po kameni. Je jedno, jestli čepel budete přitahovat, nebo naopak odtahovat od sebe, záleží na vás, co bude pohodlnější.

Pohyb čepele po kameni opakujte několikrát po obou stranách. Jakmile budete mít nůž nabroušený, dobruste ho na koženém opasku. Ten položte na kraj stolu a tahejte nůž po směru ostří. Tím dojde k vyhlazení a vyšší ostrosti, odstraníte také drobné nerovnosti.

Na závěr použijte ještě ocílku – to je taková ta tyčka s rukojetí, která slouží k ostření nožů. Nůž poté omyjte, otřete a proveďte test s papírem. Povedlo se rozříznout? Super, práci jste odvedli skvěle!

Autor: Karolína Nezbedová

Související články