Šťáva z brambor: Zdroj draslíku, vápníku, železa i vitamínu C. Zkuste ji i vy

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
stava z brambor

Zdroj: Shutterstock

Brambory milujeme na nespočet způsobů. Gratinované, zapečené nebo uvařené jako příloha prakticky k čemukoli. Nebo si vzpomeňte na klasiku, kterou jste jako děti jídávali na prázdninách u babičky. Kdo by se mlsně neolizoval až za ušima při vzpomínce na brambory na loupačku s máslem a hrníčkem mléka? Mňam!

Brambory konzumuje většina z nás. Uvaříme si je, zapečeme, nebo z nich uděláme domácí hranolky. Napadlo vás ale někdy z brambor vymačkat šťávu a tu potom vypít? Pokud ne, pak jste tady správně! Pravděpodobně totiž netušíte, jaké pozitivní účinky má bramborová šťáva!

Je bohatá na vitamín C

O vitamínu C se často mluví v souvislosti s naší imunitou, na kterou má pozitivní vliv. Věděli jste, že brambory obsahují více než 100 % doporučené denní dávky vitamínu C?

Vitamín C pomáhá našemu tělu vstřebat železo, zároveň je nápomocný při tvorbě kolagenu v kostech i chrupavkách.

Je zdrojem draslíku

Ani draslík by neměl našemu tělu chybět, jeho nedostatek může vyvolat celou řadu zdravotních obtíží, kterým je lepší se vyhnout a předejít jim.

Bramborová šťáva je výborným zdrojem tohoto minerálu. Draslík pomáhá regulovat tělesné tekutiny a zároveň je nápomocný pro správnou funkci našich svalů.

Nechybí v ní vápník

O důležitosti vápníku pro naše tělo a zdraví celkově se určitě není potřeba dlouze rozepisovat. Zmíníme kupříkladu, že bez vápníku by kosti ani zuby nebyly silné.

Bramborová šťáva je výborným zdrojem tolik důležitého vápníku. Jeden šálek šťávy z brambor dokáže pokrýt cca 5 % doporučeného denního příjmu.

Dodá tělu železo

Železo je výborným pomocníkem proti únavě. Zároveň mu můžeme přičíst i pozitivní vliv na červené krvinky, které okysličují tělo.

Jeden šálek bramborové šťávy dodá tělu cca 14 % doporučeného denního příjmu železa.
Jak si připravit šťávu z brambor?

Rozhodli jste se vytěžit z tohoto tekutého pokladu za pár korun maximum? Dobře děláte! Určitě vás zajímá, jak si šťávu z brambor připravit.

Vybírejte takové brambory, které nejsou zelené, nemají klíčky a nejsou na nich tmavé skvrny. Takové brambory oloupejte a omyjte pod tekoucí vodou.

Následně můžete brambory hodit do odšťavňovače – ten zajistí šťávu včetně dužiny. Patříte-li k těm, kterým by dužina „nešla přes krk“, hoďte brambory do mixéru, rozmixujte a poté z nich vymačkejte šťávu. Zbytek brambor lze použít třeba na bramboráky.

Zdroj: healthline.com, greatist.com
Autor: Karolína Nezbedová

Související články