Nemůžete spát? Vyzkoušejte jeden z těchto nápojů a budete spinkat jako miminko

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
Medunkovy caj

Zdroj: Shutterstock

Lehnete si večer do postele a koukáte do stropu? Převalujete se v posteli a nemůžete zabrat? A při tom máte pocit, že jste k smrti unavení? Nebo se budíte uprostřed noci a už se vám nepodaří znovu usnout? Připravte si před spaním jeden z těchto kouzelných nápojů, které vás zaručeně uspí, a vy se probudíte odpočatí.

Ať už máte hodně starostí, moc povinností, nebo jen přemýšlíte o nesmrtelnosti brouka, když nemůžete usnout, není to nic příjemného. Koukáte do stropu a počítáte ovečky i to, kolik hodin spánku vám ještě zbývá před nemilosrdným budíčkem.

Nebo vám nedělá problém usnout, ale budíte se pravidelně během noci nebo k ránu a nemůžete znovu usnout? Ráno se pak vzbudíte jako po flámu a celý den zíváte a chodíte jak mátoha.

Jistě se to každému z nás občas stane, ale pokud se tak děje pravidelně, nebo dokonce každou noc, hrozí velké zdravotní potíže a oslabení organismu. Nemluvě o tom, jak neproduktivní potom člověk během celého dne je a veškerou činnost provozuje s vypětím všech sil.

Nemá na nic a na nikoho náladu a nedokáže se soustředit na důležité věci. Takhle se žít opravdu nedá. Přinášíme vám několik nápojů, které určitě vyzkoušejte předtím, než si od lékaře necháte předepsat léky.

Chmel

Jistě, když člověk vypije večer víc piv, než by měl, padne do kómatu a za celou noc by ho nevzbudilo ani bití do gongu. Alkoholové nápoje však nedoporučujeme. Sice byste spali, ale ráno byste se cítili úplně stejně jako po probdělé noci.

Před spaním si tedy raději dejte nealkoholické pivo a úplně nejlépe čaj nebo limonádu z chmelových šištic.

Chmel jako takový je jedním z nejúčinnějších přírodních sedativ. Zbavuje nás nervozity a strachu, a tím pádem nám pomáhá i lépe usnout.

Třešně

Šťávu z třešní doporučovaly na nespavost už naše babičky a nejspíš i jejich babičky a babičky babiček našich babiček.

Když se však odborníci z Louisianské státní univerzity rozhodli, že tuto babskou radu vyzkouší, došli k výsledku, který potvrzuje, že pití šťávy z třešní je skutečně účinné.

Skupině padesátníků se sklonem k nespavosti podávali ráno i večer sklenici třešňové šťávy. Ti, co pili placebo, měli délku spánku stejnou. Těm, co pili skutečně třešňovou šťávu, se spánek prodloužil v průměru o 84 minut, a dokonce byl mnohem kvalitnější.

Meduňka

Když jsem byla malá, nemohla jsem spát, protože jsem se bála strašidel. Babička mi proto přinesla „protistrašidlový čaj“. Samozřejmě v něm byla obsažena právě meduňka, která působí antistresově, snižuje úzkost, a tak pomáhá lépe usnout.

Stačí, když si uděláte obyčejný čaj pouze z meduňky, a uvidíte, že s usínáním nebudete mít už žádný problém.

Banán

Banán si můžete dát také před spaním jako jídlo, pokud máte hlad. Zasytí vás, ale nezatíží žaludek. Navíc se vám bude lépe spát, protože obsahuje hořčík a draslík. Ty pomáhají uvolnit svaly.

Účinnější je pak jako smoothie nejlépe s rostlinným mlékem. Dochutit ho můžete medem, javorovým sirupem nebo oříškovým máslem.

Zdroj: iDNES.cz

Autor: Klára Kovalčíková

Související články