Čištění plynových hořáků u sporáku už nemusí být noční můra. Prozradíme vám, jak na to

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
Jak cistit plynove horaky

Zdroj: Shutterstock

Určitě to znáte, děti křičí, že mají hlad, a vy se co nejrychleji snažíte připravit nějaký oběd. Je naprosto běžné, že vám něco ukápne i na plynový vařič, a zatímco strávníci odcházejí spokojení s plným břichem, vy máte v kuchyni spoušť. Jak si s čištěním sporáku poradit?

Ti z nás, kteří vaří na plynovém sporáku, si při úklidu často zanadávají ještě více, protože spousta záhybů znamená mnohem náročnější čištění. Pokud se z úklidu zaneřáděného sporáku nechcete zbláznit, dodržujte pár základních pravidel, které vám úklid usnadní.

Pravidelnost je zásadní

Rozhodně není dobré se na čištění sporáku po každém větším vaření vykašlat. Jedná se o mozek vaší kuchyně, a proto byste jej neměli zanedbávat.

Navíc čerstvá špína se odstraňuje mnohem lépe než týdny zaschlé nánosy různých omáček. Ušetříte tak nejen své ruce, ale také spoustu času a nervů.

Než se do čištění pustíte, nechte sporák pořádně vychladnout. Mezitím můžete umýt nádobí, nebo ho naskládat do myčky a umýt kuchyňskou linku.

Zvolte vhodné přípravky

Jako první sejměte mřížku a hořáky. Poté si připravte odmašťovací přípravek, nejlepší jsou ty přímo určené na umývání plynových sporáků. Nastříkejte prostředek, nechte ho chvíli působit a poté houbičkou nebo kuchyňskou utěrkou setřete.

Pokud se perete se špínou, kterou odmašťovač neodstranil, zkuste ocet. Neředěný ho nalijte na špinavá místa a nechte přes noc působit. Druhý den by vše mělo jít pomocí houbičky setřít.

Na spáleniny dobře funguje soda společně s octem. Posypte inkriminovaná místa nejdříve sodou, poté zakápněte octem a sledujte, jak pěna působí. Po pár minutách by měly jít spáleniny dolů.

Usnadněte si čištění už v průběhu vaření

Ačkoliv na to v průběhu vaření není čas, zkuste někdy vyprsknutý olej nebo omáčku hned posolit. Vařit můžete dál, a až skončíte, nečistoty půjdou lépe dolů.

Nezapomínejte také pravidelně umývat hořáky. Hořák dejte do uzavíratelného plastového sáčku, přidejte čisticí prostředek s vysokým obsahem čpavku a uzavřený sáček nechte přes noc na balkóně nebo zahradě. Druhý den ho jen vodou opláchněte a máte hotovo. Mřížka se nejlépe čistí směsí z rostlinného oleje, jedlé sody a soli.

Jednou za čas je dobré sporák vyčistit pomocí parního čističe. Pára totiž pronikne i do míst, kam se houbička nedostane, a navíc při vysokých teplotách spolehlivě zahubíte veškeré bakterie.

Autor: Karolína Ondrušková

Související články