Na co všechno se dá použít hroznový olej?

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
hroznovy olej

Zdroj: Shutterstock

Hroznové víno nebo hroznový cukr – tyhle věci zná asi každý a určitě je taky někdy ochutnal. Co ale hroznový olej? O tom jste již slyšeli? Mnoho lidí ani netuší, že existuje. Natoč pak, aby si uměli představit, k čemu je dobrý a jak se dá využít.

Možná to nevíte (odteď už ale budete), ale hroznový olej vzniká jako vedlejší produkt při procesu výroby vína. Vinaři lisují hrozny na víno a zbývající semena hroznů jsou následně dále spotřebována.

Olej nejen na vaření

Když se řekne olej, drtivá většina lidí si jako první (a možná už tak nějak automaticky) vybaví vaření nebo jinou přípravu jídla.

Další pak napadne i olej využívaný v kosmetice. I hroznový olej nabízí různorodé využití, které se ale neomezuje jen na kuchyni.

Asi vás překvapíme, když vám prozradíme, že hroznový olej je skvělý nejen při přípravě jídla, ale také prospívá vlasům a naší pokožce.

Kde a jak se dá využít hroznový olej?

Ano, kde jinde začít, než právě v kuchyni. Pro použití při vaření je ale důležité vybírat hroznový olej lisovaný za studena. Můžete ho třeba vyšlehat s pár kapkami balzamikového octa a kapičkou citronové šťávy.

Pomoci vám může i při péči o pokožku. Pokud vás trápí akné s tím, že je dávno vyvráceno, že vřídky a nepěkné pupínky trápí jen děti během dospívání, pak zkuste vsadit i na hroznový olej.

Je perfektní v tom, že zvláční pokožku, ale zároveň po jeho použití nedochází k nežádoucímu ucpávání pórů, které má za následek vznik pupínků, boláčků a vřídků.

Chrání pokožku

Součástí hroznového oleje je mimo jiné také nemalé množství vitamínu E. O tom je známo, že společně s antioxidanty obsaženými v hroznovém oleji působí jako ochrana pokožky před škodlivými volnými radikály způsobujícími stárnutí. Hroznový olej vám tak může pomoci stárnutí a jeho projevy zmírnit, nebo dokonce oddálit.

Měli bychom se také zmínit o tom, že hroznový olej prospívá vlasům a má na ně pozitivní vliv. A jelikož se říká, že vlasy jsou korunou (ženské) krásy, pak určitě chcete vědět, jak a v čem může vaší hřívě pomoci.

Můžete si s ním promasírovat pokožku hlavy. Jasně, olej je mastný, proto s tímto krokem počítejte tehdy, když budete mít v plánu si vlasy umýt. Udělejte tak ale minimálně hodinu poté, co si s hroznovým olejem hlavu namasírujete .

Zdroj: thethirty.whowhatwear.com, healthline.com, foodal.com
Autor: Karolína Nezbedová

Související články