Lahodná pizza nebo zdravý salát: Zbytky zeleniny nevyhazujte. Poradíme, co s nimi

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
Nevyhazujte zbytky

Zdroj: Shutterstock

Zelenina je jídlo plné vitamínům, které se dá zpracovat mnoha různými způsoby. Spousta lidí ale zbytečně vyhazuje odřezky a zbytky, aniž by si uvědomili, že se dají později ještě kvalitně využít.

Udělali jste si k obědu okurkový salát, ale zbyly vám kousky, které už se vám nechtějí schovávat? Nebo jste po přípravě rajčatové polévky vyhodili slupky z rajčat? A víte o tom, že jste je mohli skvěle využít k přípravě dalšího pokrmu?

V některých případech jsou odřezky a slupky opravdu vhodné už jen na vyhození. Jenže i tak se dají dát alespoň zvířatům, která si na nich pochutnají. V jiných případech ale existuje spousta možností, jak s nimi naložit lépe.

Udělejte si zeleninové smoothie

Spousta lidí miluje šťávy z ovoce. Víte ale, že i ze zeleniny se dají udělat skvělé přírodní nápoje, které vašemu tělu dodají vitamíny a energii, a navíc vás v létě skvěle osvěží?

Rajčata, mrkev, špenát i okurky, to vše se dá rozmixovat a využít na tvorbu vynikajícího pití, které navíc vašemu tělu na rozdíl od sladkých limonád nijak neubližuje. Přidat můžete i zbytky ovoce, například jablek nebo citrusových plodů.

Pizza z odkrojků

Pokud vám zbylo po tvorbě salátu trochu cibule, papriky nebo rajčat, jednoduše zbytky zeleniny nakrájejte nadrobno, připravte si podle receptu těsto, potřete ho kečupem a nadrobno nakrájenou zeleninu jím posypte.

Byla by škoda i třeba jen pětinku cibule vyhazovat, když z ní můžete udělat skvělou pochoutku, na kterou byste jinak museli použít zeleninu novou.

Lehký zeleninový salát

Zeleninové saláty jsou v posledních letech velmi oblíbené. Jde totiž o jídlo, ke kterému můžete přidat trochu kuřecího masa, tuňáka nebo opečeného chleba, ale přesto jde o lehkou pochoutku plnou vitamínů.

A právě na tvorbu takového jídla jsou vhodné zbytky zeleniny, jako jsou rajčata, paprika nebo cibule. Takže až příště budete vyhazovat kousek rajčete jen proto, že nevíte, co s ním, zamyslete se nad tím, co si dáte druhý den k jídlu.

Restovaná zelenina jako příloha ke grilování

Pokud patříte spíše k milovníkům masa, přesvědčíme vás, že i tak vám zelenina zachutná. Venku už totiž začíná být hezké počasí a nastává období grilovaček. A k masu se nic nehodí tak jako restovaná zelenina.

Nakrájejte zbytky na drobné kousíčky a nasypte je na gril. S trochou toho koření a omastku od masa si na zelenině pochutnáte, i když ji moc nemusíte.

Uchovávejte zbytky v chladu a suchu

Když vám nějaká zelenina zbyde, není třeba ji spotřebovat hned. Dejte ji do plastové misky s víčkem, aby neosychala. Misku potom dejte do ledničky nebo do sklepa či na jiné chladné místo.

Tam vydrží zelenina čerstvá i několik dní a vy se k ní později budete moci vrátit. Rozhodně je to lepší než zbytky rovnou vyhodit do koše. A pokud máte něco, z čeho už skutečně nedokážete nic vytvořit, myslete alespoň na své domácí mazlíčky, kteří si i na obyčejných slupkách z okurek pochutnají.

Autor: Shani Maiová

Související články