Chcete pěstovat bylinky, ale nemáte zahrádku? Bohatě vám postačí balkon

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
Bylinky na balkone

Zdroj: Shutterstock

Není nad to dopřát si čerstvé bylinky v každém jídle. Jenže jak mít při vaření bylinky neustále po ruce, když nemáte žádnou zahrádku, kde byste je mohli pěstovat? Bohatě vám k tomu postačí balkon. Poradíme vám, jak si lodžii přetvořit na voňavou zahrádku.

Nic se nevyrovná vaření s čerstvými bylinkami. To vám potvrdí každý. Proto má velikou výhodu moct mít svůj vlastní záhonek, kde se to voňavými bylinkami jen hemží.

Jak si poradit bez zahrádky?

Ale co když zahrádkou v blízkosti kuchyně nedisponujete? Slovy Ládi Hrušky, když nemáte zahradu, použijte balkon.
Pěstování bylinek na balkoně není nic složitého. Takže pokud máte doma balkon nebo terasu, máte vyhráno a můžete se těšit na bohatou sklizeň.

Nesmí se přelévat

Většina aromatických bylin, které se nejčastěji používají při vaření, pochází ze Středomoří a Malé Asie. Potřebují tedy hodně slunce a nikdy je nesmíte přelít.

Ideálně pro ně najděte místo na jižně orientované straně, protože tam se jim bude dařit nejlépe. Je důležité vybrat takové místo, kam budou sluneční paprsky dopadat nejdelší dobu.

Pokud však bude polední sluníčko pálit příliš, bude potřeba jim poskytnout na tu dobu stín.

Použijte správnou zeminu

Nejen umístění je důležité, rozhoduje také správná zemina a správné množství vody. Bylinkám svědčí výživná, lehká a propustná zemina, kterou voda snadno proteče.

Ideální je zemina určená pro pokojové rostliny smíchaná s příměsí písku, s níž zeminu vylehčíte. Ideální prostředí pro kořeny vytvoříte několikacentimetrovou vrstvou drenáže, ať už použijete kamínky, štěrk, hliněné střepy, nebo keramzit.

Pokud máte v plánu pěstovat bylinky dlouhodobě, doporučujeme pořídit si samozavlažovací truhlíky. Rostlinky se tak o sebe budou starat samy a vy můžete klidně odjet na dovolenou s vědomím, že jste pro ně připravili ideální prostředí.

Pokud si netroufáte na pěstování přímo ze semene, nebo se vám na bylinky nechce tak dlouho čekat, není problém koupit si již předpěstované, které seženete v zahradnictví nebo na trzích. Rozhodně nezasazujte ty, které koupíte v supermarketech. Ty jsou totiž určené spíše k okamžité spotřebě.

Kam s čím

Bylinky jako mateřídouška, šalvěj, oregano, rozmarýn, levandule či meduňka mají rády hodně slunečno. Stín nebo polostín pak ocení máta, šťovík a libeček.

A rada na závěr

Pokud chcete pěstovat bazalku, dejte si ji přímo do okna. Nejenže byt ozdobí a krásně provoní, oknem s bazalkou se navíc neodváží proletět jediný komár.

Autor: Klára Kovalčíková

Související články