Clean and Lean: Dietu podle Jamese Duigana už vyzkoušela celá řada celebrit. Nezůstávejte pozadu

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
Dieta fresh potraviny

Zdroj: Shutterstock

Většina běžných diet má ve svých pravidlech slovo „zakázáno“. Dříve či později lidé toto pravidlo poruší. A pokud si někdo skutečně dokáže zcela odepřít své oblíbené jídlo, má to zase vliv na jeho psychický stav. Proto je tu dieta s názvem Clean and Lean, kterou představil web Unimeal.com.

V českém překladu název diety znamená „čistá a štíhlá“. Dieta Jamese Duigana však není založena na tom, že by měl člověk nějaká jídla zcela vynechávat. Jde především o doporučení a omezení.

Hlavním principem Clean and Lean diety je zbavení se všech toxinů, které se do našeho těla dostávají především s jídlem, které je upravováno tepelně, mraženo, nebo dochucováno velkým množstvím koření.

Především čerstvé potraviny

Podle Jamese Duigana nejde o to něco zcela v jídelníčku vynechat. Pokud se ale člověk naučí chápat to, jaký vliv má která potravina na naše tělo, sám se ji rozhodne omezit a konzumovat ji pouze jednou za čas.

Základem diety jsou především čerstvé potraviny, které by se měly jíst na snídani, svačinu i večeři. K obědu se samozřejmě může konzumovat tepelně zpracované maso, ovšem mělo by se pouze vařit nebo péci.

Smažená a uzená masa by měl člověk vynechávat a dopřávat si je opravdu pouze výjimečně. Stejně tak se doporučuje příliš nekonzumovat těstoviny a bílé pečivo. Vynechte ideálně také všechny cukry.

„Dieta Clean and Lean je o vynahrazování. Člověk se naučí místo svých oblíbených jídel konzumovat zdravá a prospěšná, zároveň si ale nemusí nic vyloženě odpustit,“ popisuje Duigan.

„Základem jsou potraviny, které neprošly mrazem ani varem. Samozřejmě, že jednou za měsíc, pokud člověk pospíchá a nemá čas nakoupit čerstvé maso, může vytáhnout kuře z mrazáku. Nemělo by to ale být pravidlem,“ dodává.

Slavné osobnosti si ji pochvalují

V roce 2012 vyšla publikace, která velmi důkladně dietu Clean and Lean popisuje. Ta byla publikována i online. K ní navíc vznikla také aplikace, která vám pomůže naplánovat ideální jídelníček.

S jídelníčkem i aplikací jako takovou mají zkušenosti i mnohé celebrity, které si ji pochvalují. Patří k nim například Elle Macpherson, Hugh Grant, Lara Stone a Rosie Huntington-Whiteley.

Ti všichni se podle svého vyjádření už po několika týdnech začali cítit lépe, aniž by ovšem udělali nějakou výraznou změnu v jídelníčku. Některé věci se snažili nejprve vynechávat jen občas, postupem času si ale prý zvyknete na to nahradit je úplně.

A právě tak má dieta fungovat. Nikoho do ničeho nenutí, jen vám ukáže, že se dá bez některých potravin žít. A pokud si je odpustit nedokážete, není to problém, stále si je můžete dopřát.

Stačí k nim dodat to, co vašemu tělu prospěje. A během krátké doby se vám podaří vylepšit postavu, ale také psychické i fyzické zdraví. Pokud jste tedy o dietě Clean and Lean doposud nepřemýšleli, možná je ten správný čas.

Zdroj: unimeal.com

Autor: Shani Maiová

Související články