Prokrastinace: Kámen úrazu dnešní uspěchané doby je často zaměňován s leností. Dá se s ním však bojovat

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
Prokrastinace

Zdroj: Shutterstock

Prokrastinace dokáže být pěkná potvora. Určitě se to už někdy stalo i vám. Měli jste něco udělat, ale raději jste se věnovali něčemu úplně jinému. Že to dobře znáte?

Před vámi leží pracovní úkol nebo kterákoli jiná povinnost. A vy raději projíždíte sociální sítě, dáte si další přestávku na kávu nebo sepisujete nákup. Odkládání povinností tím, že si najdete jinou činnost – to je prokrastinování.

Co je to prokrastinace?

Prokrastinace je past, do které se mnozí často chytí. Ve skutečnosti až 95 % z nás do určité míry prokrastinuje.

I když může být uklidňující vědět, že v tom nejste sami, je pak dost nepříjemné si uvědomit, jak moc vás to může brzdit.

Prokrastinace a lenost – je to totéž?

„Prokrastinace je často zaměňována s leností, ale jde o dvě naprosto odlišné věci,“ odhaluje hned zkraje mindtools.com.

Prokrastinace je aktivní proces – místo úkolu, o kterém víte, že byste ho měli dělat, se rozhodnete dělat něco jiného. Oproti tomu lenost naznačuje apatii, nečinnost a neochotu jednat.

Prokrastinace obvykle zahrnuje ignorování nepříjemného, ale pravděpodobně důležitějšího úkolu ve prospěch úkolu, který je příjemnější nebo jednodušší.

Ale podlehnutí tomuto impulsu může mít vážné následky. Například i zdánlivě neškodné prokrastinování s mobilem v ruce na pár minut ve vás dokáže vyvolat pocit viny nebo hanby. Může to vést ke snížení produktivity a způsobit, že promeškáte dosažení svých cílů.

Jak přestat prokrastinovat?

Klíčem k překonání prokrastinace je soustředění. Často si dáváme příliš mnoho úkolů, které musíme udělat, a najednou je toho na nás příliš.

Začněte tím, že si vyberete jen jednu věc, kterou jste odkládali, a slibte sami sobě, že ji prostě dokončíte.

Vytvořte si spouštěč. Web forbes.com doporučuje pustit si písničku, která vás dokáže okamžitě nastartovat a dobít energií.

Tu si následně pusťte pokaždé, když sami sebe přistihnete při myšlenkách na to, že místo plnění povinností raději půjdete na sociální sítě.

Zjistěte, proč věci odkládáte

S prokrastinací vám může pomoci také uvědomění si, proč vlastně odkládáte ten či onen úkol nebo povinnost.

Doplňte větu: „Vyhýbám se tomuto úkolu, protože…“ nebo „Vyhýbám se tomuto úkolu, protože se bojím, že…“ A uvidíte, co se ukáže.

Snažte se na sebe nenavalit příliš mnoho úkolů. Možná toho chcete stihnout co nejvíce, jenže právě to je častá příčina, proč nakonec uděláte jen minimum – v horším případě dokonce nic.

Rozložte si úkoly a povinnosti do více dní. Nejlépe uděláte, když se naučíte plánovat si třeba týden dopředu. Úkoly rozložíte rovnoměrně a nestane se, že se na vás jednoho dne sesypou jako lavina.

Zdroj: mindtools.com, forbes.com
Autor: Karolína Nezbedová

Související články