Jak překonat nespavost? 5 zaručených tipů vám pomůže!

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
Zena nespavost

Zdroj: Shutterstock

Nespavost je problém, kterým trpí přes 30% světové populace. Předpokládá se, že během svého života se přechodně setká s nespavostí dokonce přes 75% všech lidí. Příčiny nepravidelného spánku mohou být velice vážné, proto bychom problém neměli nikdy přecházet, ale aktivně řešit. Jaké jsou ty nejlepší rady, které pomohou překonat nespavost?

1. Vstávejte ve stejný čas

Dodržujte pravidelný životní rytmus. Choďte spát a vstávejte ve stejnou dobu každý den, aby si tělo na cyklus navyklo. Tělu trvá 21 dní, než si zcela osvojí nové zvyky, takže pro vás mohou být první tři týdny ne úplně příjemné, nicméně je to základní parametr, který byste měli dodržovat v honbě za pravidelným spánkem.

2. Meditujte

Joga, meditace, cvičení. To vše vám pomůže si před spánkem pročistit hlavu, promítnout si nerušeně další den a uklidnit se. Jednou z příčin nespavosti může být enormní stres a „plná hlava“. Meditace pomůže obojí s trochou cviku zažehnat. Představujte si, jak spokojeně usínáte. Cílem by mělo být usnout během meditace, což se vám i nezřídka povede.

3. Změňte postel

Odjeďte na 2 týdny na venkov načerpat síly a pročistit si hlavu. Změna prostoru, ve kterém spíte, vám pomůže se uvolnit a přijít na jiné myšlenky.

Pokud nemůžete z nějakého důvodu opustit své bydliště, zkuste aspoň změnit místnost, ve které spíte. Mně osobně pomáhá střídat v nepravidelných intervalech postel v mém pokoji, s gaučem v obývacím pokoji a příležitostně s postelí v pokoji pro hosty.

Nevěřila bych, že to způsobí jakoukoliv změnu, ale mohu potvrdit, že mi to opravdu pomohlo!

4. Nespěte přes den

Všichni jsme slyšeli o lehkém spánku přes den (nap), který nám má pomoci během 20 minut zregenerovat a připravit se na druhou polovinu dne. Zatímco experimentování s tkzv. polyfázovým spánkem může být zajímavé, nesprávná aplikace může snadno vést až k nespavosti. Proto se pro jistotu držte jednofázového spánku a „nap“ nechte jiným.

5. Přestaňte kouřit

Nikotin je stimulant. Pravidelným kuřákům trvá delší dobu usnout, častěji se v noci budí a mají sklon k neklidnému spánku.

Autor: redakce

Související články