Ulevte si během svých dnů: Vyzkoušené tipy, jak zmírnit menstruační křeče

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
Menstruacni krece

Zdroj: Shutterstock

Menstruace neodmyslitelně patří k životu každé ženy. Zatímco některá ji prožívá bez větších potíží a nepříjemností, jiná se každý měsíc děsí dne, kdy se cyklus opět objeví a společně s ním i nepříjemné bolesti a další komplikace.

Menstruaci zpravidla doprovází křeče v podbřišku. Některé ženy je pociťují jen slabší a dají se vydržet. Jiné ale mají opravdu silné křeče, které je dokážou vyřadit z běžného provozu. Jak si ulevit od nepříjemných křečí během svých dní?

Pijte bylinkové čaje

„Bylinné čaje mají protizánětlivé vlastnosti a antispasmodické sloučeniny, které mohou snížit svalové křeče v děloze,“ popisuje vlastnosti healthpartners.com.

Pití heřmánkového, fenyklového nebo zázvorového čaje je snadný, přirozený způsob, jak zmírnit menstruační křeče.

Navíc mohou mít bylinné čaje další výhody, jako je úleva od stresu a pomoc při nespavosti. Není se čemu divit, že na ně sázely už naše babičky. Ty dobře věděly, jakou mají moc.

Vyvarujte se kofeinu

Vyloučení kofeinu pomáhá mnoha ženám zmírnit menstruační bolesti. Kofein přijímáme v mnoha formách včetně kávy, čaje, sody, čokolády a energetických nápojů.

Pokud konzumujete kofein denně, možná budete muset dávku pomalu snižovat, abyste se vyhnuli abstinenčním příznakům.

Jezte protizánětlivé potraviny

Některé potraviny mohou nabídnout přirozenou úlevu od křečí. Tyto potraviny mohou pomoci podpořit průtok krve a uvolnit vaši dělohu.

Do svého jídelníčku během menstruace můžete zařadit bobule, rajčata, ananas a koření, jako je kurkuma, zázvor nebo česnek.

Vhodná je také zelená listová zelenina, mandle, vlašské ořechy a tučné ryby, jako je losos – i tyto potraviny mohou pomoci snížit bolesti.

Dodejte tělu dostatek vápníku

Vápník je živina, kterou potřebuje každý, ale většina žen ji nemá dostatek. „Vápník potřebujeme nejen pro zdravé kosti, ale pro správnou funkci srdce, svalů a nervové soustavy,“ vyzdvihuje jeho důležitost onhealth.com.

Mimo jiné dostatečný příjem vápníku může také pomoci zmírnit menstruační křeče. Proto je dobré si pohlídat, jestli ho máte dost, a to nejen během menstruace, ale vlastně kdykoli.

Dopřejte si teplo

Jedním z osvědčených způsobů, jak si během menstruace ulevit od nepříjemných bolestí spojených s křečemi, je přikládat si na břicho teplé obklady.

Velmi šikovným pomocníkem, na kterého nedá mnoho žen dopustit, je termofor. Využít můžete i různé nahřívací polštářky.

Zdroj: healthpartners.com, onhealth.com
Autor: Karolína Nezbedová

Související články