Na pohádce o Pepku námořníkovi opravdu něco je. V čem všem našemu tělu prospívá špenát

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
Proc jist spenat

Zdroj: Shutterstock

Snad nejznámějším propagátorem špenátu byl odjakživa slavný Pepek námořník, kterému po jeho konzumaci výrazně narostly svaly. Jak na tom špenát je doopravdy a čím našemu tělu prospívá?

Ačkoliv si špenát všichni pamatujeme jako nevzhlednou přílohu k masu a knedlíkům ve školní jídelně, zelená listová zelenina je odjakživa považována za zdraví prospěšnou.

V posledních letech se špenát těší velké oblibě, protože si ho můžete připravit nejen jako přílohu k jídlu, ale také ho zpracovat společně s ovocem do smoothie.

Žádné kalorie a mnoho vitaminů

Špenát je nízkokalorická pochoutka, která však v sobě skrývá spoustu zdraví prospěšných látek, jako jsou vitaminy A, B, K a mnoho antioxidantů.

Těch existuje celá řada a ve špenátu najdeme třeba kaempferol a flanovoid, které snižují riziko rakoviny. Lutein zase působí preventivně proti očním chorobám.

Další látky obsažené ve špenátu pomáhají snížit oxidační stres nebo zánětlivé reakce v těle. Špenát také podporuje správnou funkci mozku. Zahraniční studie prokázala, že lidé konzumující denně zelenou listovou zeleninu a zejména špenát měli lepší kognitivní funkce.

Větší svaly a méně vrásek

Bílkoviny jsou ve špenátu také silně zastoupeny, a právě proto ho konzumoval i již zmíněný Pepek námořník, aby mu narostly svaly.

Do svého jídelníčku ho často zařazují také vegetariáni a vegani, protože jim bílkoviny ve stravě často chybí. Draslík, vápník a fosfor jsou další skvělou výbavou špenátu, která přispívá k lepší krvetvorbě, imunitě, stavu kostí, tkání, nehtů i zubů.

Vitamin A, a zejména pak beta-karoten působí příznivě na naši pleť, protože tlumí účinky slunečního záření a tím i tvorbu vrásek.

Pozor na železo a přípravu

V hojném množství je ve špenátu obsažena také kyselina listová, která by měla být součástí jídelníčku těhotných žen. Příznivě totiž působí na vývoj plodu. Kromě toho je prospěšná také pro náš sluch a duševní zdraví.

Spousta z nás však odjakživa žije v omylu, že špenát je jedním z největších zdrojů železa. Není tomu tak, protože obsahuje srovnatelné množství železa jako jiná zelenina.

Poměr živin a zdraví prospěšných látek se ale u špenátu mění v rámci jeho úpravy, důležité je ho příliš nepřevařit.

Zdroj: health.com
Autor: Karolína Ondrušková

Související články