Žluté oči mohou být velkým trápením a značí hned několik zdravotních problémů

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
Zlute oci

Zdroj: Shutterstock

Cokoliv, co souvisí s očima, je vážná věc. Koneckonců, mít optimální zrak je velice důležité. Odborníci mohou určit zdravotní stav zkoumáním očí a někdy lze změny vidět pouhým pohledem do zrcadla.

Alarmující změny v očích mohou signalizovat různé druhy nemocí. Z toho vyplývá, že péče o vaše zdraví by měla zůstat prioritou. Pokud si všimnete jakýchkoli změn v oblasti očí, je dobré zajít za svým lékařem, který vám vždy rád poradí.

Krásné oči jsou přáním každého

Oční kontakt je to nejdůležitější při komunikaci a potkávání nových lidí. Přesně proto je důležité o oči dbát a sledovat každou změnu. Například žloutenka může způsobit zežloutnutí očního bělma.

Je doopravdy důležité věnovat maximální pozornost jakékoliv změně v oblasti očí, protože i malý problém by mohl být životu nebezpečný, pokud by nebyl léčen. Žlutý odstín oční bulvy může naznačovat i další zdravotní problémy, jako je poškození jater a žlučníku.

Žloutenka může u člověka signalizovat dysfunkci jater včetně cirhózy. Osoba trpící onemocněním jater v konečném stadiu má orgán, který již nemůže vykonávat svou činnost.

Dokonce i dlouhodobí alkoholici mohou zaznamenat zežloutnutí očí, protože nadměrné pití způsobuje poškození jater. Poškozená játra také ovlivňují žlučník. Kromě žloutenky může jedinec pociťovat horečku, zimnici, ztrátu hmotnosti a bolesti břicha.

Zdraví máme pouze jedno

Mnoho novorozenců má žloutenku kvůli menšímu hromadění bilirubinu. U dětí si tak můžete všimnout žlutých očí a kůže. Děti také často nemají chuť k jídlu a bývají více ospalé. Žloutenku u novorozenců je důležité konzultovat s lékařem.

Novorozenci se přebytečného bilirubinu zbaví vylučováním. Mateřské mléko má projímavý účinek, takže se vyprazdňují mnohem častěji. Matky by je pak měly kojit nejméně osmkrát denně. Máte-li jakékoli dotazy nebo obavy, obraťte se na laktační poradkyni.

Pokud vás trápí žluté oči, správná léčba zaručeně pomůže. Pokud vám například žlučový kámen blokuje žlučovod, budete muset brát léky nebo podstoupit jednoduchý chirurgický zákrok.

Každý problém je řešitelný, jen se musí odhalit včas. Proto se v případě jakéhokoli problému neostýchejte navštívit lékaře, který vám může zachránit život.

Zdroj: WebMD
Autor: Pavel Světlý

Související články