Za co se stydíme i před svým lékařem? Jsou věci, o kterých zkrátka nechceme mluvit

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
Pacient a mila doktorka

Zdroj: Shutterstock

Už jenom když se máme před lékařem svléknout, může nás přepadnout stud. Natož pak, když se mu máme svěřit s nějakým problémem intimního charakteru. Za co se lidé nejvíce stydí a jak můžeme svůj stud překonat?

Některé ženy trpí enormní stydlivostí a z představy, že se budou muset svléknout, natož se odhalit na gynekologickém křesle, noc před tím nespí, pociťují úzkost a k lékaři jdou, až když je to opravdu nutné.

Kdo se nejvíc stydí

Největší problém mívají lidé, kteří mají zdravotní potíže zasahující pohlavní orgány a intimní partie, jako jsou hýždě a konečník a u žen i prsa.

Dále pak lidé s depresemi a psychickými poruchami.

Stydět se také pacienti mohou, pokud jde o úraz z nedbalosti a pod vlivem omamných látek.

Pokud naše choroba způsobuje zápach nebo je způsobena parazity, také o tom lidé mají velký problém se svým lékařem mluvit, a navíc jim postiženou oblast ukazovat.

Proč se stydíme

Důvody studu jsou různé. V případě násilných činů, psychických a pohlavních chorob je to obava ze zasvěcení dalších osob do nepříjemné situace.

Pacienti, kteří něco zanedbali, se zase před lékařem stydí, protože nedbali jejich rad a pokynů.

Stud jako takový je pro lidi přirozený. Určitá míra studu je dokonce nezbytná. Jinak by se lidé svlékali, kdekoliv by je to napadlo, a svět by byl plný exhibicionistů. Člověk ho také získává během svého života.

Pokud vám však ostych znepříjemňuje život, je potřeba s tím něco začít dělat. Nezbytný trénink se musí provádět v reálných situacích. Tedy se pacient nesmí takovým situacím vyhýbat, ale začít jim čelit. Čím častěji je bude překonávat, tím se mu bude jednat lépe.

Studu musíme čelit

Přinášíme vám pár triků, jak se studem bojovat a jak zvládat nepříjemné situace bez stresu.

Nepříjemnou situaci, která vás čeká, si nacvičte dopředu. Nepříjemná slova si řekněte nahlas v koupelně a celý popis svého problému se naučte nazpaměť.

Naučte se správně dýchat, aby vám ve stresových situacích dech nedocházel a vy se nezalykali.

Máte pocit, že se při nepříjemné konverzaci červenáte? Věřte, že toho si nikdo nevšímá. Ani toho, když se zakoktáte.

Pokud vám ani tohle nepomůže, nebojte se vyhledat terapeuta, který vám s nadměrným a nezvladatelným strachem může pomoci.

Autor: Klára Kovalčíková

Související články