Nedaří se vám omezit pití alkoholu? Poradíme vám, jak nejlépe na to

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
Opili lide

Zdroj: Shutterstock

V zemi, kde je alkohol běžnou součástí každé společenské akce, každého víkendu, pátku, výletu, čehokoliv, je velice těžké mu odolat. Češi jsou zkrátka zvyklí pít v podstatě při každé příležitosti. Pokud se tedy rozhodnete, že pijete zbytečně moc a pití alkoholu chcete omezit, může to být těžší, než se zdá.

Když přijedete například do Ameriky a na výlet do národního parku si do batůžku sbalíte termosku s přelitým pivem nebo vínem, budou na vás koukat jako na blázna. Sice s obdivným pohledem, ale jako na blázna.

Alkohol je běžnou součástí našich životů

V České republice pijeme při každé příležitosti a vlastně nás ani nenapadne, že by to mělo být jinak. I když jdete například na výlet do zoologické zahrady na zvířátka, dáte si pauzu u kiosku a vychutnáte si točené pivo.

Když jdete do zoo v Americe, pivo tam sice prodávají, ale vy budete jediní, kdo si ho tam přes den dá.

To jen tak pro ujasnění, že tak, jak se pije v Česku, se jinde na světě běžně nepije.

Omezení alkoholu může být problém

Proto nemusí být vůbec jednoduché pití jen tak omezit. A zvláště přes léto, kdy se jezdí na výlety, kempuje se, griluje se a podnikají se všelijaké různé akce zahrnující konzumaci alkoholu.

Pokud ale máte pocit, že vaše pití může být začátkem něčeho horšího, nebo jen třeba chcete zhubnout anebo ušetřit (ačkoliv pivo je výrazně levnější než coly a jím podobné nealkoholické nápoje), může se vám hodit těchto pár rad, jak pití úspěšně omezit.

Stačí si nastavit pravidla

Omezení alkoholu neznamená, že musíte omezit i svůj společenský život. Stačí si jen nastavit určitá pravidla a ta dodržovat.

Předem si určete počet nápojů, který za večer vypijete. Ten pak dodržte.

Mějte přehled o tom, kolik alkoholických nápojů vypijete. Když do sebe bezmyšlenkovitě házíte jednoho panáka za druhým, nepovede to k ničemu dobrému.

V každém týdnu si určete několik dní, kdy alkohol nebudete pít vůbec.

Když pijete alkohol, prokládejte to vyváženým množstvím nealkoholických nápojů. Dejte si po každém alkoholickém nápoji pauzu a vypijte jeden nealkoholický.

Vyvarujte se tvrdému alkoholu a dopřávejte si pouze nápoje s nízkým obsahem alkoholu, jako je pivo, víno, radler a podobně. Nezapomeňte, že si můžete také dopřát nealkoholické verze míchaných koktejlů.

Na co se můžete těšit?

Pokud se vám pití podaří dlouhodobě omezit, či úplně začít abstinovat, uvidíte, jaké výhody to bude mít.
Mezi ně patří lepší kvalita spánku, zlepšení zdravotního stavu, zlepšení zdravotní kondice, úbytek váhy, více času a peněz a lepší koncentrace.

Pokud se vám omezení ne a ne podařit, zkuste se poradit s odborníkem. Takové sezení nebo rada z vás neudělá závislého alkoholika. Naopak tím tomu můžete předejít, dokud není pozdě.

Autor: Klára Kovalčíková

Související články