Varovné signály toho, že o sebe dostatečně nepečujete

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
nevrla zena v posteli

Zdroj: Shutterstock

Zdraví by pro každého z nás mělo být na prvním místě. Žít zdravě ale kolikrát nestačí. Možná dodržujete vyvážený jídelníček a myslíte si, že tím to pro vás hasne, ale vaše tělo vám i přesto dává najevo, že není tak úplně spokojeno.

Dokud se u vás neobjeví žádné zdravotní problémy, nemusí vás ani napadnout, že by něco nemuselo být v pořádku. Někdy se nám ale tělo snaží naznačit, že něco děláme špatně a měli bychom to změnit. Čeho si tedy všímat, abyste zjistili, jestli o sebe dostatečně pečujete?

Pociťujete snížené libido

Pokud jde o intimnosti, někdo je potřebuje více, jiný je naopak potřebuje méně. Je to naprosto v pořádku, každý to zkrátka máme jinak.

Zpozornět byste měli v případě, že jste dříve byli v ložnici hodně aktivní a najednou se vám do intimností s partnerem nechce. Musíte se nutit, přemáhat, nebo k těmto věcem dokonce začínáte cítit odpor.

Problém může být v hormonech a jejich nerovnováze. Ta může být spojena s dalšími (i vážnějšími) stavy, jako je nejen nadměrná únava, ale také deprese nebo srdeční potíže.

Trpíte nadměrnou únavou

Být občas unavený a nemít sílu cokoli dělat je normální a tu a tam takový stav zažije asi každý z nás. Únava je potvora, dokáže nás vyřadit z provozu.

Pakliže na únavu platí dostatek spánku, který si dopřejete, a pocity nedostatku energie vyprchají, je všechno v pořádku. Co ale dělat, když se vás únava drží jako klíště, i když se nebudete šidit na spánku?

I zde jsou na vině hormony, které mohou v těle vyvolat řadu (převážně negativních) změn, jež se mohou mimo jiné projevit právě nadměrnou únavou.

Trápí vás mozková mlha

Asi každému se někdy stalo, že doma zapomněl klíče, mobil nebo peněženku. Stát se to občas může.

Tzv. mozková mlha ale může být spojena s nedostatkem spánku, nadmírou stresu a skutečností, že sami na sebe moc nemyslíte a péči o sebe zanedbáváte.

Pociťujete výkyvy nálad a stres

Ať zvedne ruku ten, kdo se minimálně jednou necítil ve stresu. Může ho vyvolat cokoli – od zkoušky ve škole přes poradu s nadřízeným po návštěvu u lékaře.

Stresový hormon zvaný kortizol ale může zůstat zvýšený nebo může dojít k jeho nevyváženosti. V takovém případě to na sobě začnete pociťovat tak, že budete protivní, podráždění, nerudní nebo se o vás bude pokoušet deprese.

Nadmíra stresového hormonu v těle pak může mít negativní dopad i na další věci ve vašem životě – například nechuť k intimnímu životu.

Autor: Karolína Nezbedová

Související články