Drogy jako nový druh zábavy mladých lidí. Které jsou dnes ty nejoblíbenější a jak poznat člověka pod jejich vlivem

od Nikola Jaroschová
   3 minuty čtení
zena party extaze

Zdroj: Shutterstock

Ať už máte doma dospívající dítě, nebo jen chcete mít všeobecný přehled o tom, jaké omamné látky jsou dnes v kurzu, doporučujeme zásobovat se alespoň základními informacemi. Vědět, které drogy jsou jak dostupné, nebo jak člověka pod jejich vlivem poznat, vám může pomoci ochránit nejen své děti, které se dostávají do nebezpečného věku.

Život přitvrzuje a s ním i forma zábavy v podobě návykových látek. Ačkoliv si můžete myslet, že svět drog jde zcela mimo vás a všelijaké návykové látky se vašemu okolí vyhýbají obloukem, nemusí to být tak zcela pravda. Jak působí jednotlivé druhy drog, v jakém rozmezí se pohybuje jejich cena? Je náročné je sehnat? A především – až potkáte člověka pod vlivem, poznáte, na čem „jede“?

Marihuana – přírodní legrace

Tak zvaná tráva je nejrozšířenější a nejoblíbenější droga vůbec. V mnoha zemích je legální, ale i u nás ji seženete prakticky kdykoliv a kdekoliv.

Její cena se pohybuje okolo dvě stě korun za gram a člověka dokáže dostat buď do stavu, kdy je veselý, akční a neustále se směje, nebo do utlumeného stavu, kdy jen sedí, pomalu usíná a mlčí.

Člověk, který je pod vlivem marihuany, může mít zarudlé oči a zpomalené reakce. Dalším aspektem je větší chuť k jídlu.

Kokain – král dnešních večírků

Kokain se pomalu stává novou společensky přijatelnou drogou, kterou si dopřává neuvěřitelné množství lidí nejen na party, ale i na záchodcích každé druhé hospody nebo baru.

Pravý kokain má dát člověku intenzivní euforický až uklidňující stav, který trvá přibližně dvě hodiny. Vzhledem k tomu, že k nám přichází až z Jižní Ameriky, kvalita, která se dostává uživatelům v České republice, není nijak vysoká.

Přesto za jeden gram zaplatíte dva až tři tisíce korun, záleží však převážně právě na jeho kvalitě. Poznat člověka na kokainu není nic jednoduchého. Má po něm více energie, je pak komunikativnější, přátelštější a oplývá větším sebevědomím. Všimnout si můžete výrazného posmrkávání a blaženého výrazu.

Pervitin – vezme vám osobnost

Takzvaný perník nebo piko u nás není tolik rozšířený jako kokain, díkybohu. Prodávat ho je totiž mnohem nebezpečnější.

Když je člověk na pervitinu, je zkrátka šťastný. Je mu krásně, nic ho netíží, ničím se nestresuje, miluje život. Mozek mu funguje zcela jinak než za střízliva, takže přichází na věci, na které by normálně nikdy nepřišel, a má pocit, že nachází smysl života a filozofii bytí.

Pervitin si však brzy vybírá svou daň. Nejen že je velice návykový, ale člověku po chvíli na ničem jiném nezáleží, přestane se o sebe starat a výrazným způsobem se mu změní osobnost. Na trhu dáte tisíc korun za nevážený gram. To znamená, že nedostanete celý gram, ale přibližně 0,8 gramu.

Pokud nemáte s touto drogou žádné osobní zkušenosti, je z počátku těžké uživatele rozpoznat. Můžete se však zaměřit na vyvalené oči, neustálý pohyb čelistí, rychlé a zbrklé pohyby. Člověk na pervitinu nemůže v žádném případě jíst ani spát.

Extáze – jízda celou noc

Působení této taneční drogy trvá pět až šest hodin a člověk na ní dokáže bez přestávky protancovat celou noc. Mozek vnímá hudbu zcela jinak. Zároveň má potřebu se s každým objímat a kamarádit.

Jednu dávku můžete pořídit za 150 až 250 korun. Spousta lidí má však z této drogy respekt, jelikož vám nikdo nezaručí, co všechno v té jedné pilulce je a jak je silná.

Člověka na extázi poznáte okamžitě. Zorničky očí se totiž rozšíří takovým způsobem, že barevná panenka není téměř vidět a z dotyčného se stává chodící lampa.

LSD – vytáhne duši z těla

Této droze se slangově říká trip, protože vás vezme na dlouhý „výlet vlakem“, ze kterého nemůžete vystoupit, dokud nebudete na konečné.

Nejprve se smějete a jste šťastní, pak se mohou přidat lehké halucinace, kdy se vám před očima vlní nebo točí obraz. Správný trip by vám také měl otevřít takzvané třetí oko, v podstatě se podíváte na sebe seshora. Později přestanete vnímat, co je realita, a co ne.

Tato droga není tolik běžná, protože je těžko dostupná a málokdo si dá tu práci, aby ji sehnal. Konzumuje se buďto v podobě malého papírku, který si dáte pod jazyk, nebo v tekuté formě, která se nakape na kostku cukru.

Houbičky – droga z louky zadarmo

Houby fungují na podobném principu jako LSD. Na našem území se sbírají lysohlávky kopinaté a modráci. Najdete je převážně na lukách u lesa nebo na sjezdovkách.

Kopinatek je potřeba zkonzumovat deset nebo dvacet. Modráci fungují už po šesti kusech. Podle znalců rostou nejlepší houby kolem Brna, Jihlavy nebo Vrchlabí a za jejich sběr hrozí pokuty.

A kolik takové houbičky stojí? Houby se neprodávají, ty se dávají.

Autor: Klára Kovalčíková

Související články