Únava – tichý nepřítel

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
unava

Zdroj: Shutterstock

Pokud se Vám chce přes den stále spát a postrádáte mnoho energie, může být problém způsoben více důvody – stres, léky, přepracování, poruchy spánku a různé nemoci. Pokud únava trvá delší dobu a je nezvykle extrémní, vyjednejte si vyšetření u svého lékaře. Pokud se prokáže, že únava není způsobena zdravotním problémem, je načase změnit stravování. Stačí pár jednoduchých změn a během pár dní můžete pocítit příval energie.

Zařaďte bílkoviny

Pokud jíte neustále saláty bez masa a luštěnin, můžete být jednoduše unavení, podléhat depresím či stresu. Pravidlo pěti prstů nám říká, že bychom měli bílkoviny jíst  v každém jídle – včetně svačin. Zařaďte maso, bílý jogurt, ryby, v případě rostlinných zdrojů by strava měla obsahovat luštěniny (fazole, čočka, tofu, tempeh,….). Nebojte se ořechů, semínek a mořských řas.

Doplňte železo

Nedostatek železa je nejčastější příčinou anémie – snížení počtu červených krvinek a následná únava. Zařaďte červené maso, kuře, luštěniny nebo i rozinky. Pokud přidáte potraviny s vysokým obsahem vitamínu C, zlepší se samotná vstřebatelnost železa. Zařaďte také zelené potraviny, listovou zeleninu, sóju, droždí, sušené ovoce nebo sušené houby.

Přejděte na složité sacharidy

Vyškrtněte z jídelníčku potraviny s jednoduchými cukry – obsahují bílý cukr, po kterém energie v našem těle rychle vystoupá a ještě rychleji klesne. Přichází únava, kterou chceme rozehnat dalšími sladkostmi. Potraviny se složitými sacharidy jsou například celozrnné obiloviny (hnědá rýže, kváskový celozrnný chléb, celozrnné těstoviny), vyměňte pomerančový džus za pomeranč, přeslazené müsli za ovesnou kaši a místo přeslazených jogurtů si dejte bílý jogurt s ovocem.

Nezapomeňte na hořčík

Hořčík uvolňuje svaly a zlepšuje spánek. Je nezbytný k přeměně potravin na energii. Začněte jíst dýňová semínka, celozrnné pečivo, banány a špenát.

Pryč z jídelníčku:

  • Sladkosti – rychlá energetická bomba, po které nastoupí ještě větší únava
  • Kofein – probudí Vás stimulací centrálního nervového systému, zvýší srdeční a dechovou frekvenci. Poté se ale účinek vytratí a Vy potřebujete další vzpruhu. A přichází znovu únava.
  • Večerní drinky – alkohol je depresivum, po kterém se Vám později bude chtít spát. Jakmile se ale vytratí z organismu, vzbudíte se. A ráno následuje kocovina, nepříjemný důsledek večerní zábavy.

Základem prevence jsou správně složené snídaně a svačiny. Jak by taková zdravá svačina měla vypadat? Přijďte se podívat na kurz Zdravých svačin pro děti.

Autor: redakce

Související články