Tyhle problematické věci má doma snad každý. Víme, co vás v domácnosti může pěkně potrápit

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
Klimatizace

Zdroj: Shutterstock

Všude kolem nás číhá nebezpečí. I když žijete ve vlastním domě, kde denně uklízíte, stejně se najde něco, co vás může dráždit a způsobit vám zdravotní problémy. Víte, jaké nástrahy doma můžete potkat?

Někdy začnete zničehonic kýchat, aniž byste tušili proč. Jindy vás rozbolí hlava, spustí se vám rýma nebo se po něčem osypete. Nic se neděje bezdůvodně. Všechno, co vás trápí, může mít původ někde, kde byste to nečekali.

I když udržujete pořádek a o domov se staráte, nevyhnete se bakteriím a virům. A právě ty jsou spouštěčem problémů, se kterými se každý z nás potýká.

Plísně jsou všude okolo nás

Spory plísní létají všude ve vzduchu. Nevyhnete se jim v podstatě nikde, za normálních okolností nemají na lidské zdraví téměř žádný vliv. Ve vlhkém prostředí se ale usazují na zdech.

I když větráte a máte doma pořádek, občas se stane, že se především v oblasti nad okny objeví na stěnách vlhké fleky. Ty značí plíseň, které je třeba se chemickým prostředkem a větráním zbavit.

Plísně způsobují problémy s dýcháním a mohou vést i k závažným infekcím dýchacích cest. Osobám se sníženou imunitou mohou přivodit vážná onemocnění. Proto je třeba si na ně v domácnosti dávat opravdu dobrý pozor.

Klimatizace není vždy výhodou

Mnoho lidí touží po tom mít doma klimatizaci. Přístroj, který v teple vzduch ochlazuje a v zimě zase zahřívá. Jenže kromě toho, že se jedná o přístroj na pořízení poměrně nákladný, problém je i v jeho účincích na lidské zdraví.

Vzduch, který klimatizace upravuje, je mnohdy suchý a dráždivý. Zabránit se tomu dá tak, že si koupíte klimatizaci se speciálními funkcemi, které jsou ovšem vždy za pořádně tučný příplatek.

Posezení u krbu není v tomto podání až tak romantické

Kdo by nechtěl mít v domě krb, ke kterému se schoulí se svou drahou polovičkou ve studených zimních dnech? Jenže pokud není krb elektrický, ale přikládáte do něho klasicky uhlí a dříví, je to nebezpečné pro vaše zdraví.

I když máte komín, který skvěle tahá, vždy se nějaké ty zplodiny ze spáleného materiálu dostanou do ovzduší ve vašem domě. Pokud je budete dýchat ve velkém a pravidelně, podepíše se to na vaší imunitě.

Pozor na koupelnu a kuchyni

Speciálně v koupelně a kuchyni je třeba myslet na bezpečí. Pokud používáte kuchyňskou houbičku opakovaně, po dvou dnech byste ji měli vyhodit a vyměnit za novou. Pravidelně také desinfikujte kuchyňskou linku.

Stejně tak vanu je třeba mýt po každém vašem koupání a minimálně dvakrát týdně umýt a vydesinfikovat celou koupelnu, kde je vlhko, aby tam nevznikaly plísně. Myslete na své zdraví a dbejte na hygienu v celém domě.

Všude kolem nás je nebezpečí. I když si myslíte, že jste dobře chráněni, vždy existuje něco, co můžete zlepšit. Pokud budete dodržovat výše zmíněná pravidla, vyhnete se problémům.

Autor: Shani Maiová

Související články